Bjørn Simensen er død, 77 år gammel. Han var sjefredaktør i Dagbladet på 1990-tallet og leder senere som operasjef arbeidet med nytt operahus i Oslo.
Fredag 28. mars kl. 15:34Bjørn Simensen døde natt til fredag etter lang tids sykdom, opplyser Inger Schedell Flattum, tidligere informasjonssjef ved Den Norske Opera & Ballett, til NTB.
Bjørn Simensen etterlater seg kona Ingebjørg Kosmo og tre barn.
Simensen vokste opp på Lillehammer og startet sin karriere som journalist i 1966 i Sunnmørsposten og Fredriksstad Blad, ifølge Store norske leksikon.
I 1970-årene var han kultur- og kinosjef i Sandefjord og utviklet rådhuset i byen til et kulturhus. Han fikk også engasjert internasjonale stjerner til byen.
I 1980 overtok Simensen som sjef for Göteborg symfoniorkester. Der løftet han orkesteret til full symfonisk besetning og oppnådde 90 prosent publikumsbelegg på konsertene sine. En omfattende sponsoravtale med Volvo ble også inngått av Simensen.
Etter suksess i Sandefjord og Göteborg ble Simensen i 1984 hentet til Den Norske Opera. Han var direktør for operaen i to omganger, fra 1984 til 1990, og fra 1995 til 2008.
Publisert: 28.03.25 kl. 15:33Oppdatert: 28.03.25 kl. 15:34