Tadej Pogacar med ny seier etter superspurt – tok tilbake ledelsen i sammendraget

23 hours ago 7


Det ble en dramatisk avslutning på den syvende, meget kuperte etappen fra Saint-Malo til Mûr-de-Bretagne i Tour de France.

 MARTIN DIVISEK / EPA / NTBNY SEIER: Tadej Pogacar tok sin andre etappeseier i årets tour. Foto: MARTIN DIVISEK / EPA / NTB
Oppdatert fredag 11. juli kl. 16:58

Det sto til slutt mellom Tadej Pogacar (UAE Team Emirates XRG) og Jonas Vingegaard (Visma – Lease a Bike) i kampen om etappeseieren på den 197 kilometer lange heftige etappen.

På slutten skulle rytterne opp Mûr-de-Bretagne – hvor også målgang var – hele to ganger:

  • Jonas Vingegaard prøvde å sette fart første gang opp, men klarte ikke å få luke. Dansken lå på 5.-plass i sammendraget før etappen, 1.12 bak erkerival Tadej Pogacar.
  • Med rundt fem kilometer igjen gikk flere ryttere i bakken i en stor velt – rett bak Uno-X-rytter Tobias Halland Johannessen, som var én av de siste som «slapp unna».
  • Da rytterne startet opp Mûr-de-Bretagne for annen gang satte Pogacars lagkamerat Tim Wellens fart, med sammenlagtfavoritten på hjul – men Vingegaard klarte å bite seg fast.

Tempoet roet seg ned, og til slutt var ni mann med å kjempe om seieren. Der spurtet Pogacar inn til seier rett foran nesen på Jonas Vingegaard. Pogacar tok dermed tilbake ledelsen i sammendraget.

Grafikk: sofascore.com

– Storfavoritten vinner, men det er jo strålende av Jonas Vingegaard, sier TV 2-kommentator Christian Paasche.

Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) tok tilbake gultrøya fra Tadej Pogacar med ett fattig sekund på torsdagens sjette etappe. Van der Poel klarte ikke å være med i avslutningen.

 ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP / NTBTYNGRE DAG: Mathieu van der Poel. Foto: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP / NTB

Pogacar leder nå med 54 sekunder på Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step), ett minutt og elleve sekunder på Kévin Vauquelin (Arkéa-B & B Hotels), ett minutt og 17 sekunder til Jonas Vingegaard og ett minutt og 29 sekunder til van der Poel.

Slik ser sammendraget ut etter syv av 21 etapper:

Grafikk: sofascore.com

Tobias Halland Johannessen – som i likhet med flere i Uno-X-leiren har slitt med sykdom – endte på en sterk 10.-plass

– Midtveis hadde jeg lyst å hoppe av sykkelen. Jeg følte meg så dårlig. Vi ble enige om å gi det et forsøk. Det var jeg enig i, sier han til TV 2. 

– Jeg er veldig fornøyd med å ikke tape så mye tid i dag. Jeg var sikker på at alt kom til å ryke. Det var deilig å være med i front, legger han til.

Publisert: 11.07.25 kl. 16:33Oppdatert: 11.07.25 kl. 16:58

Slå på mørk modus i artikler

Logg inn for å lese og kommentere - helt gratis!

Read Entire Article