– Det er forkastelig, rett og slett, sier Kanarifansens André Øyvåg.
- Kanarifansens André Øyvåg hevder Vålerenga-supportere stjal LSKs tifo før derbyet.
- Øyvåg mener det bryter en hellig kodeks i supportermiljøet.
- Klanens talsperson Christian Arentz kan ikke bekrefte hendelsen.
- Arentz sier det også er en kodeks å ikke la tifoen ligge ubevoktet.
En hellig kodeks er brutt da Enga i natt stjal deler av tifoen vår, skriver LSKs supportergruppe i et innlegg på Facebook.
Søndag spilles derbyet mellom LSK og Vålerenga på Intility. Natt til lørdag hevder «Fugla» at VIF-supportere stjal deler av tifoen.
– Det her er så lavmål, det som ble gjort i natt. Og for de som ikke vet det, så er det en uskreven regel innenfor supportermiljøet at andres tifo-arbeid – det er noe du ikke rører, sier Øyvåg til VG.
Han fortsetter:
– Selv i et hatoppgjør mot Lillestrøm og Vålerenga, ligger det en respekt, for vi vet hvor mange tusen timer som ligger i bunn.
Øyvåg hevder at det er bekreftet at det var Vålerenga-supportere som møtte opp på stedet hvor «Fuglatifo» jobbet med å ferdigstille det totale showet de planla for på bortetribunen søndag.
– Feige som de er, kom de titalls og gjorde dette. De som satt der og passet på, holdt seg rolige, sier Øyvåg.
Nå mangler deler av det.
– Det blir noen hektiske timer, sier Øyvåg.
– Det blusser bare opp under et allerede veldig spent oppgjør. Det som skjer i morgen, er det ingen som vet. Dette tar det til et nytt nivå, sier han.
– Hva kan vi vente oss av reaksjoner fra dere?
– Det kommer til å bli reaksjoner på det. De har lagt seg på en liste nå. I returoppgjøret på Åråsen for eksempel, da kan de bare glemme å prøve å stille i stand noe tifo-rigg på i forkant. Det er bare å glemme.
Dette innlegget la LSK-supportergruppen ut lørdag:
Klanens talsperson Christian Arentz er kjent med situasjonen. Han kan ikke bekrefte at det var Vålerenga-supportere som gjorde gjerningen.
– Det som jeg er kjent med, er at Lillestrøm har malt en tifo på kvelden, latt den ligge over natten uten tilsyn, og at deler av den har blitt borte. Hvem som har tatt den, det vet jeg ikke.
– Ifølge Øyvåg sier han at det er 100 prosent bekreftet at det er Vålerenga-supportere som har vært der?
– Jeg har ikke fått noe 100 prosent bekreftelse på det.
– Men du har kjennskap til saken?
– Jeg har kjennskap med det som blir sagt, men jeg har ikke noe bekreftelse på det.
– Hva synes du da om at de går ut og slår fast at det er Enga-supportere som har stjålet deler av tifoen?
– Nei, det får de stå for selv, holdt jeg på å si. Det kan ikke jeg bekrefte eller avkrefte, per nå.
I kanarifansens innlegg på Facebook skrives det at det er en hellig kodeks å ikke røre andres tifoarbeid.
– Har Klanen en sånn kodeks?
– Klanen er ikke en ultras-gruppering, så vi har ikke noen kodeks i det hele tatt. Men at utrasene har forskjellige kodekser, det stemmer. Lillestrøm har vært i bresjen for å lage de kodeksene, sier Arentz.
Klanens talsperson sier det også er en kodeks å ikke la tifoen ligge ubevoktet, og hevder at kanarifansens tifoarbeid gjorde det i natt. Det avkrefter Øyvåg.
– LSK-fansens talsperson hevder at det var titalls Vålerenga-supportere som møtte opp?
– Det har jeg ikke noe kjennskap til, så det kan jeg ikke kommentere, sier Arentz.

17 hours ago
5









English (US)