Klimaaktivister har sperret innganger på oljefester, kastet maling på statuer og blokkert trafikkårer. Vebjørn Bjelland Berg har tatt det et skritt lenger.
Publisert:
Oppdatert for mindre enn 10 minutter siden
Kortversjonen
- Vebjørn Bjelland Berg har sultestreiket i 41 dager. Han ønsker dialog med statsministeren om en mulig nedtrappingsplan for oljeindustrien.
- Berg viser til et regjeringsutnevnt utvalg som sier at Norge bør slutte å gi nye oljetillatelser frem til en strategi for omstilling er på plass.
- Aktivisten er fetteren til klimaminister Andreas Bjelland Eriksen, og mener han og Ap-ledelsen har gjort en svært dårlig jobb med å kutte utslipp i Norge
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Vebjørn Bjelland Berg (29) har sultestreiket i 41 dager.
Faren for irreversibel skade øker for hver dag som går.
Berg, som er fetteren til klimaminister Andreas Bjelland Eriksen, ligger utstrakt på en madrass utenfor statsministerens kontor når E24 møter ham torsdag på dag 36.
Det er dagen da Berg flytter madrassen og skiltene med antall fastedager fra Stortinget og over til Støres arbeidssted. Målet har hele tiden vært å få til et møte med Jonas Gahr Støre.
Og det endelig målet? Å få på plass en nedtrappingsplan for oljeindustrien.
– Det er snakk om at millioner av mennesker kan dø. Det er ekstremt. Og vi trenger ikke de pengene, sier Berg.
Les på E24+
Tror Equinor kan prøve seg på Ørsted-fusjon
Gått ned over 20 kilo
Ifølge FN har 2 millioner mennesker mistet livet på grunn av ekstremvær de siste 50 årene. Ekstremvær kommer hyppigere og kraftigere som følge av den globale oppvarmingen.
Det skyldes hovedsaklig klimagassutslipp fra olje, kull og gass.
Berg, som ikke har spist et eneste måltid på over fem uker, er klar over at det han gjør er ekstremt. Men han mener regjeringens beslutning om å fortsette å gi oljetillatelser er mer ekstrem.
– Jeg vil gjerne ha dialog, sier han.
– Jeg merker at jeg representerer flere i dette. Det er mange som er ekstremt urolige på grunn av klimakrisen og konsekvensene av olje- og gassindustrien.
Det er sol og 20 grader, men Berg har på seg flere lag med tykke ullgensere. Han har gått ned over 20 kilo siden fasten begynte.
På vei til statsministerens kontor øyner Berg et håp om å møte Støre.
Han vil legge frem sine perspektiver.
Berg støtter seg på et regjeringsutnevnt utvalg som sier at Norge ikke bør gi nye tillatelser til oljeindustrien inntil en strategi for oljens sluttfase er på plass.
FNs klimapanel og Det internasjonale energibyrået sier lignende: Det er ikke plass til flere nye oljefelt dersom verden skal nå globale klimaforpliktelser.
Overlevde Utøya
Berg har alltid vært politisk engasjert.
Han var medlem av AUF da han var yngre. Han var på Utøya sammen med fetteren, klimaministeren, og overlevde terrorangrepet 22. juli 2011.
Nå er det klima som er den store saken for Berg.
– Jeg har valgt å gå til aksjon på oljeindustrien fordi det gir mening i Norge.
En annen rapport Berg viser til, sier at Norge, på grunn av god økonomi og høy utdanning, er et av landene som har best forutsetninger for å omstille seg vekk fra olje.
Berg mener Arbeiderpartiet gjør en altfor dårlig klimajobb.
Norge sliter med å kutte utslipp, og nye oljeplaner heies frem av regjeringen.
– Både den norske regjeringen og verdensledere generelt har vist i 30 år at de ikke evner å respondere på fagkunnskap. Da må dessverre vi, som vanlige borgere, stå opp for fagkunnskapen for å prøve å hjelpe dem litt.
– Hvordan føler du at det går?
– Med tanke på at Arbeiderpartiledelsen er helt tyst, så er det jo stillstand der på en måte.
Kanskje er det et tegn på at de er nervøse, funderer Berg.
– Dersom de var helt trygge på at de hadde sitt på det tørre faglig sett, så forstår jeg ikke hvorfor de ikke kommer hit og forteller meg det. Da er det jo eventuelt jeg som tar feil.
Fetterens jobb gir motivasjon
Ideen om å faste kommer fra en rekke andre aksjoner.
– Jeg hadde tenkt på det i flere år, at det var en mulig ting å gjøre på et tidspunkt. Og så var plutselig en av mine nærmeste i posisjon.
– Andreas Bjelland Eriksen?
– Ja. Jeg kjente at jeg måtte uttrykke motstand. Det sterkeste jeg kom på var å faste.
Berg har vært i kontakt med fetteren over telefon, men har ikke klart å overtale ham til å møtes fysisk.
– Hva tenker du om den makten han har som klimaminister, og hvordan han har utøvd den?
– Jeg tenker at han har bommet totalt. Han gjør seg delaktig i en ekstrem urett.
Les også
Full oljestrid: – Vi frykter et stort inntektstap
Snart ferdig
Bjelland har vært forberedt på å sultestreike helt frem til valgdagen.
Mandag har det gått 41 dager siden hans siste måltid: En tallerken bestående av kefir og müsli.
– Jeg har det etter forholdene ganske greit. Men jeg blir veldig sliten, så jeg må hvile mye.
Berg blir fort fysisk og mentalt overveldet, forteller han.
Allerede i uke to ba leger ham om å stoppe fastestreiken.
– Hva håper du du får ut av dette annet enn å prate med politikere?
– Det viktigste for meg er å nå folks hjerter. Vi trenger alle sammen, i alle deler av samfunnet, til å møte realiteten.
Etter at saken ble publisert, opplyser Berg om at han nå har gått ned 20 kilo, ikke 15 som var skrevet opprinnelig. Dette ble endret kl. 10.30.