85 gir flertall
Venstresiden
Høyresiden
Kanskje har statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) fått seg noen timer på øyet etter mandagens valgseier.
Tirsdag formiddag møter han pressen utenfor statsministerboligen. Han har flertallet til å bli boende der også de neste fire årene.
– Jo, de fire årene har startet med lite søvn, sier Støre.
– Men det kjennes veldig bra. Jeg tenker først og fremst på mitt eget parti, som har gjort en god valgkamp.
Han sier arbeidet nå starter for fullt.
– Og det er et ansvar vi må ta veldig på alvor. Stortinget kommer til å bestå av det vi valgte i går, og vi har ansvar i fire år. Og det tar jeg på det alvoret at ikke noen bestemmer alene. sier Støre.
Statsministeren sier hans kanadiske motpart ringte halv tre i natt for å gratulere.
– Så dette valget er fulgt av veldig mange andre, sier Støre.
Han sier han ikke har fått noen melding fra USAs president Donald Trump.
– Ennå, sier Støre og ler.
Oppslutning
Viser endring fra forrige stortingsvalg.
Vil ha med Stoltenberg
Jens Stoltenberg kom inn som finansminister i vinter.
Støre får spørsmål om hva som er planen videre for sin gamle venn Stoltenberg.
– Det har vært et fantastisk privilegium å ha Jens i regjering, sier Støre.
Finansminister Jens Stoltenberg på Aps valgvake mandag.
Foto: Truls Skram Lerø / NRKHan sier Stoltenberg har gjort en god jobb, og:
– Han er ønsket av meg til å fortsette i jobben, sier statsministeren.
Vil regjere alene
Arbeiderpartiet har styrt landet alene siden slutten av januar. Da gikk Senterpartiet ut av regjering.
Støre er derimot avhengig av Senterpartiet, SV, Rødt og MDG for å ha flertall i Stortinget den kommende perioden.
– Jeg kommer til å ta kontakt med de andre partiene i dagene som kommer, for å finne ut av det praktiske, sier Støre tirsdag.
– Det viktigste er at vi holder trygg økonomisk styring, så rentene kan fortsette ned. Og trygge familieøkonomien til folk. Vi er i gang med en stor jobb i forhold til skole. Det må bare pågå. Tilsvarende på helse, å få ventetidene ned.
Det var et stort oppbud av norsk og utenlandsk presse utenfor statsministerboligen tirsdag formiddag.
Foto: Håkon Benjaminsen / NRKNestleder Tonje Brenna i Ap avviser likevel å gå i regjering med i alle fall to av disse partiene.
– Det er ikke aktuelt å sitte i regjering med MDG og Rødt, sier Brenna til NRK tirsdag morgen.
– Det er heller ikke flertall for en regjering bestående av Arbeiderpartiet, SV og Senterpartiet. Så det er naturlig at vi fortsetter alene.
Tonje Brenna på valgvake mandag kveld, sammen med samboer Simon Jensen.
Foto: Truls Skram Lerø / NRKAlle de rødgrønne partiene sier tirsdag morgen at de er klare for å finne løsninger, men Senterpartiet er åpne for å presse Støre.
– Vi vil være på vippen i Stortinget. Vi skal bruke den posisjonen vi har i Stortinget til å få gjennomslag for vår politikk, sier nestleder Bjørn Arild Gram til NRK.
Spår Støre-avgang denne perioden
Selv om Støre fortsetter som statsminister, tror Jan-Erik Larsen at han vil gå av som partileder i løpet av de neste fire årene.
Larsen, som er daglig leder i kommunikasjonsbyrået Kruse Larsen og Ap-politiker, sier Støre snart må finne en arvtager.
– Han skal finne en etterfølger, han skal finne en ny partileder, han skal finne en ny statsministerkandidat, sier Larsen til NRK.
– Det kommer til å skje i løpet av denne perioden. Kanskje midtveis i perioden, ved neste arbeiderpartilandsmøte, som er i 2027, spår Larsen.
Jubelscener: – Jeg elsker dere
Jubelen stod i taket da Støre ankom Arbeiderpartiets valgvake mandag kveld.
Statsministeren var tydelig rørt, og takket familien.
– Det viktigste fellesskapet mitt er den lille flokken min. Vi har hatt oppturer og nedturer. Jeg elsker dere, tusen takk, sa Støre.
Se bildene fra partienes valgvaker:
Det var full jubel på Arbeiderpartiets valgvake på Folkets Hus i Oslo mandag kveld.
Foto: Truls Skram Lerø / NRKKlar for fire nye år i statsministerboligen.
Foto: Truls Skram Lerø / NRKErna Solberg hadde langt mindre å feire. Partiet hennes stuper og gjør sitt dårligste valg siden 2005.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKDet ble altså ingen borgerlig valgseier, men Frps Sylvi Listhaug kan feire like vel.
Foto: Ismail Burak Akkan / NRKFrp er ikke de eneste som får flere inn på tinget. Rødt har også gjort sitt beste stortingsvalg noensinne.
Foto: Fathia Mahmoud Farah / NRKOg Kristelig Folkeparti jubler etter å ha kommet seg over sperregrensa.
Foto: Ksenia Novikova / NRK– Vi har drevet en valgkamp som handler om sakene vi tror på, sier Guri Melby. Venstre klarte ikke å komme over sperregrensa.
Foto: Truls Antonsen / NRKMDGs Une Bastholm og partileder Arild Hermstad kan feire etter å ha kommet over sperregrensa for første gang.
Foto: Lars Thomas Nordby / NRKDet blir trolig en sen kveld på Arbeiderpartiets valgvake.
Foto: Truls Skram Lerø / NRKFrp feirer etter å ha doblet oppslutning siden sist valg.
Foto: Ismail Burak Akkan / NRKSkuffelsen meldte seg på Høyres valgvake allerede kl. 21 da de første resultatene kom.
Foto: Torstein Georg Bøe / NRKRød Ungdoms leder Amrit Kaur jubler under Rødts valgvake i Oslo.
Foto: Fathia Mahmoud Farah / NRK
Frp fosser frem
Det er likevel ikke noe valgskred for rødgrønn side.
Sylvi Listhaugs Frp er partiet som går mest frem i årets valg.
– Dette er det beste valget siden Frp ble stiftet for 52 år siden, sa Listhaug til full applaus fra Frp sin valgvake.
For Høyre og Erna Solberg er bildet langt mer dystert. De faller ned til 14-tallet, og gjør et av historiens dårligste valg for Høyre.
– Vi havnet i en skvis mellom Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet, som var vanskelig for oss. Vi klarte ikke å komme ut av den, og det er vårt ansvar, sa Solberg sent mandag kveld.
Publisert 09.09.2025, kl. 09.17 Oppdatert 09.09.2025, kl. 09.57