Stengte luftrommet over Aalborg - så åpnet det igjen

2 weeks ago 13


Luftrommet over Aalborg lufthavn ble natt til fredag stengt etter mistanke om droneaktivitet. Kort tid etter ble det åpnet igjen.

 Bo Amstrup / AP / NTB Foto: Bo Amstrup / AP / NTB
Oppdatert fredag 26. september kl. 00:55

Det opplyser vaktsjef Christian Tilsted i Nordjylland-politiet på X.

– Luftrommet over Aalborg lufthavn ble gjenåpnet fredag kl. 00.35 etter å ha vært stengt på grunn av mistanke om droneflyvning.

Luftrommet ble stengt klokken 23.40.

– Vi hadde politi der ute fra før, og det har kommet litt ekstra mannskap dit. Vi har ikke fått bekreftet at det er en drone, men man mener at noen har sett en drone i området her ute, og derfor har flyplassen tatt beslutningen om å stenge luftrommet.

Martin Svendsen, salgs- og markedsdirektør ved Aalborg Lufthavn, bekreftet dette til avisen DR.

- Det er korrekt. Luftrommet er stengt fordi det har blitt sett nye droner.

Ifølge Flightradar har minst ett fly blitt omdirigert og et annet kansellert.

En drone skal ha blitt observert, og dansk politi jobber med å verifisere om det faktisk er droner i området.

Det er andre gang på bare ett døgn at luftrommet over Aalborg lufthavn stenger etter droneaktivitet,  samtidig som det ble observert droner med lys ved tre andre flyplasser.

Mandag kveld var Kastrup stengt i flere timer etter at to-tre droner ble observert i området ved Kastrup. Samme kveld ble det også meldt om droneobservasjoner ved Oslo lufthavn Gardermoen, som også ble stengt en periode.

I en pressekonferanse torsdag kveld sa sjefen for det danske politiets etterretningstjeneste (PET) at de kunne følge dronene over flyplassene Kastrup og Aalborg, men ikke stanse dem.

I samme pressekonferanse sa sjefen for Forsvarets Etterretningstjeneste, Thomas Ahrenkiel, at de fortsatt ikke kjenner aktøren bak dronehendelsene, men at det jobbes iherdig med å finne svaret.

– Vi står i en alvorlig sikkerhetssituasjon. Vi har sett at Russland i forbindelse med Ukraina-krigen i økende grad anvender hybride angrep, sier Ahrenkiel.

Dmitrij Peskov, talsmann for Russlands president Vladimir Putin, har avvist at dronene over København var russiske.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen holdt også en pressekonferanse om de siste dagers dronekaos torsdag.

Til tross for at Russlands benekter at de står bak, pekte hun likevel på landet som den største trusselen mot Europa.

– Jeg tror vi er i begynnelsen på en hybridkrig mot Europa. Jeg tror vi kommer til å se mer av det. Jeg kan ikke si når, sa hun.

Frankrikes statsminister Emmanuel Macron snakket med Frederiksen torsdag kveld og ga da sin støtte etter dronehendelsene.

– Jeg uttrykte Frankrikes fulle solidaritet med Danmark etter gjentatte krenkelser fra uidentifiserte droner som har påvirket trafikken på København lufthavn, skriver Macron på X.

– Frankrike er klare til å bistå Danmark med å vurdere situasjonen og bidra til at dansk luftrom er sikkert, skriver han videre.

Tips oss illustrasjon

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Read Entire Article