Staten vil selge andel i Eksportfinans til DNB

2 months ago 15


Staten vil motta 750 millioner kroner ved et salg.

Næringsminister Cecilie Myrseth. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

Staten vil selge sine aksjer i Eksportfinans til DNB Bank, opplyser Nærings- og fiskeridepartementet i en melding.

DNB har gitt et tilbud til alle eierne i Eksportfinans om å kjøpe aksjene deres. Staten eier 15 prosent.

E24 skrev i forrige uke at staten vurderte å selge sin andel.

Ifølge departementet har samtlige aksjonærer akseptert DNBs bud på 18.940 kroner per aksje. Budet verdsetter aksjekapitalen i Eksportfinans til drøye fem milliarder kroner.

De største eierne i Eksportfinans er DNB med 40 prosent, Nordea med 23 prosent, staten med 15 prosent, Danske Bank med 8 prosent og Sparebanken Øst med 5 prosent.

Staten vil motta 750 millioner kroner for sin andel i Eksportfinans.

Stortinget må godkjenne salget.

Les også

Staten vurderer å selge sin andel av Eksportfinans

– God løsning

Eksportfinans har ikke gitt noen nye utlån siden 2012, da ansvaret for å gi nye eksportkreditter gikk over til Eksportkreditt Norge AS, som nå heter Eksportfinansiering Norge.

Eksportfinans har jobbet med å forvalte sine utlån, investeringer og gjeldsforpliktelser, opplyser regjeringen.

– At DNB overtar eierskapet for Eksportfinans er en god løsning for alle parter. Det er ingen særskilte grunner til at staten skal være eier i dette selskapet, sier næringsminister Cecilie Myrseth i meldingen.

– Vårt mål som eier er størst mulig avkastning over tid innenfor bærekraftige rammer. Et salg av våre aksjer til DNB er det alternativet som bidrar best til dette.

Oslo-baserte Eksportfinans hadde 19 ansatte ved utgangen av 2024.

Read Entire Article