Regjeringen mener salget er til det beste både for selskapet og staten som eier.
Publisert:
Oppdatert for mindre enn 10 minutter siden
Kortversjonen
- Argentum Fondsinvesteringer selges til EDG Holding for 225 millioner kroner.
- Salget er betinget av godkjennelse fra Stortinget og flere tilsynsorganer.
- Regjeringen mener salget er fordelaktig for både selskapet og staten.
- EDG Holding vil forvalte statens investeringsportefølje i minst 7 år og ønsker å beholde fagmiljøet i Bergen.
- Målet er å fullføre salget innen årsskiftet, forutsatt godkjenning.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, selger forvaltningsvirksomheten til EDG Holding for 225 millioner kroner.
Det melder Nærings- og fiskeridepartementet i en pressemelding.
Salget er betinget av godkjennelse fra Stortinget, Finanstilsynet og Konkurransetilsynet.
– God interesse
Regjeringen mener salget er det beste både for selskapet og for staten som eier.
– Vi har lagt vekt på en ryddig og markedsmessig salgsprosess. Målet har vært å få best mulig pris samtidig som vi tar vare på de ansatte og statens investerte kapital. Det har vært god interesse for salget, og vi er fornøyde med resultatet, sier næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) i en kommentar.
Argentum Fondsinvesteringer har bidratt med «store verdier for fellesskapet», ifølge regjeringen, som mener selskapet har «oppfylt målet med å bygge opp en sterk private equity-industri i Norge».
– Vi har invitert inn et bredt og representativt utvalg potensielle kjøpere, inklusive konkurrenter, banker, private equity og private investeringsmiljøer. Samtidig har vi vektlagt at prosessen skulle være effektiv og konfidensiell, for å ivareta statens investeringer og selskapets virksomhet, sier Myrseth.
Forvaltningsvirksomheten holder til i Bergen. EDG Holding vil fortsette å forvalte statens investeringsportefølje i en periode på minst 7 år, i tillegg til forvaltningen for private investorer.
– Jeg er glad for at EGD Holding har et langsiktig perspektiv, og at de ønsker å beholde og videreutvikle fagmiljøet i Bergen. Dette er et solid grunnlag for fortsatt god ivaretagelse av statens verdier, sier styreleder Bjørn Erik Næss i Argentum.
– Svært tilfredse
EGD Holding eies av Bergen-investoren Espen Galtung Døsvig. I en pressemelding skriver EGD at de som eksisterende investor i Argentums fond har «erfart organisasjonens høye profesjonalitet og evne til verdiskapning».
– Vi har lært Argentum å kjenne som en meget profesjonell aktør og vi er svært tilfredse med å kunne bidra til at det ledende miljøet forblir intakt med hovedkontor i Bergen, sier styreleder Espen Galtung Døsvig.
Samlet forvalter Argentum om lag 32 milliarder kroner på vegne av staten og private investorer som stiftelser, family offices og institusjoner.
– EGD har et langsiktig perspektiv på investeringen i Argentum, og det er et stort ansvar å sikre forsvarlig forvaltning av statens kapital. Samtidig vil vi også styrke arbeidet med å tilby Argentums tjenester og produkter til eksterne investorer, sier han.
EDG har røtter tilbake til 1907. Døsvig er fjerdegenerasjons eier i det Bergensbaserte investeringsselskapet, som driver med kapitalforvaltning, shipping og eiendom.
Ønsker å gjennomføre salget før nyttår
Administrerende direktør Espen Langeland i Argentum er også full av lovord, og mener salget er en god løsning både for selskapet og de ansatte.
– Vi verdsetter tilliten til å fortsatt forvalte statens kapital, og ser frem til å jobbe sammen med ny eier om det som forblir vårt viktigste mål fremover: å levere god avkastning til alle våre investorer, sier han.
Statens investeringsportefølje skal gradvis bygges ned, ifølge pressemeldingen. Etter hvert som investeringene realiseres og kapitalen tas som utbytte, skal midlene tilføres statsbudsjettet.
Saken skal legges frem for Stortinget i forbindelse med nysalderingen av statsbudsjettet, som hvert år kommer rundt månedsskiftet til desember.
«Gitt Stortingets tilslutning, og nødvendige regulatoriske godkjennelser er målet å gjennomføre salget innen utgangen av året.», skriver departementet.