Starmer: Vil legge press på Trump

4 hours ago 2


 [HENRY NICHOLLS, ANDREW CABALLERO-REYNOLDS] / AFP / NTB– Ukraina må med. Det skal være et av budskapene Storbritannias statsminister Keir Starmer vil møte Donald Trump med i det britene omtaler som Starmers største diplomatiske test som statsminister så langt. Foto: [HENRY NICHOLLS, ANDREW CABALLERO-REYNOLDS] / AFP / NTB

Storbritannias statsminister sier han vil være veldig tydelig overfor den amerikanske presidenten: Ukraina må være med i fredsforhandlingene om landets fremtid.

Søndag 23. februar kl. 13:17

Kortversjonen

  • Storbritannias statsminister Keir Starmer vil at Ukraina skal delta i fredsforhandlingene med Russland.
  • Starmer møter USAs president Donald Trump torsdag og sier han vil formidle dette.
  • Zelenskyj takker Starmer for britisk lederskap og støtte.
  • London varsler nye sanksjoner mot Moskva mandag.

Torsdag skal Storbritannias statsminister Keir Starmer møte Donald Trump i det hvite hus.

I en telefonsamtale med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj lørdag skal den britiske statsministeren ha lovet at han vil insistere på at Ukraina skal sitte ved forhandlingsbordet, ifølge The Guardian.

Ukraina må være «i hjertet av alle forhandlinger» om en fredsavtale med Russland, skal han ha sagt til Zelenskyj.

Dette står i sterk kontrast til uttalelser fra USAs president Trump forrige uke.

Fredag sa den amerikanske presidenten at han ikke anser Zelenskyj som «veldig viktig å ha med på møter».

Nå vil altså Starmer legge press på Trump.

– Å sikre Ukrainas suverenitet er essensielt for å avskrekke fremtidig aggresjon fra Russland, skal Starmer ha sagt.

Møtes i Saudi-Arabia

Før Trump overtok det ovale kontor i januar lovet han å ende krigen i Ukraina på en dag. Så langt har det gått over en måned, og freden er fremdeles et stykke unna.

Det vakte store reaksjoner da USA tidligere i måneden snakket med Russland for å skape fred i Ukraina – uten at Ukraina var med på samtalene.

Det mye omtalte møtet mellom USA og Russland fant sted i et palass i Saudi-Arabias hovedstad Riyadh. Saudi-Arabia ble valgt blant annet fordi landet har gode relasjoner til både Trump og Putin.

Etter møtet uttalte USA og Russland at de er enige om «en vei for å avslutte krigen» i Ukraina. Det ble også besluttet et nytt møte i Saudi-Arabia om kort tid for å forhandle fram en fredsavtale.

Nå er det klart at møtet skal holdes i Saudi-Arabia, ifølge den russiske viseutenriksministeren Sergei Ryabkov, skriver avisen Izvestia søndag.

Hverken dato for møtet eller hvilke avdelingsledere som skal delta er derimot kjent.

Ryabkov sier at møtet nå vil være på avdelingsledernivå, ikke på viseutenriksministernivå som før, melder Reuters.

 Tetiana Dzhafarova / AP / NTB– Vi setter pris på at Storbritannia er forpliktet til å opprettholde lederskap i å beskytte liv og rettferdig normalitet, sier Ukrainias president Volodymyr Zelenskyj. Foto: Tetiana Dzhafarova / AP / NTB

Flere Nato-land har krevd at Ukraina er med i forhandlingene om en fredsavtale.

Når Starmer besøker Trump i Det hvite hus denne uken skal han altså understreke dette igjen, lover han.

Ukrainas president Zelenskyj setter pris på støtten og takker for britisk lederskap i krigen mot Russland. Han hyller Stramer for å ha lovet sin «jernharde støtte» til Kyiv når han møter Trump senere i uken, melder The Guardian.

Rekordmange russiske droner

Ukrainas luftforsvar melder om omfattende droneangrep natt til søndag. Fem regioner skal være rammet, melder Reuters.

Russland sendte 267 droner mot Ukraina natt til søndag. Antallet skal ha vært ny rekord. En sivil ble drept i Kryvyj Rih, mens bygninger og biler ble skadet i Kyiv og andre steder, ifølge det ukrainske luftforsvaret.

Samtidig varsler London nye sanksjoner mot Moskva.

USA legger press på Ukraina for å signere en kontroversiell mineralavtale verdt 500 milliarder dollar. Trump-administrasjonen truer også med å koble Ukraina fra Starlink-internett hvis Zelenskyj ikke godtar USAs betingelser, melder Reuters.

Den britiske utenriksministeren David Lammy sier at London vil kunngjøre en betydelig pakke med sanksjoner mot Russland på mandag, tre år etter at krigen startet.

– Det er på tide å skru til skruene på Putins Russland. I morgen planlegger jeg å kunngjøre den største sanksjonspakken mot Russland siden krigens første dager, sa Lammy.

Russland okkuperer i dag om lag 25 prosent av ukrainsk territorium, deriblant den svært ressursrike regionen Donbas øst i landet.

Read Entire Article