Solberg: - Slik skal vi redde Flytoget

1 day ago 5


Kortversjonen

  • Høyres Erna Solberg lover å stoppe sammenslåingen av Vy og Flytoget hvis de vinner valget.
  • Hun forteller hvordan det skal skje.
  • Konkurransetilsynet har godkjent sammenslåingen, men Flytogets konsesjon varer til 2028.

– Den heter «slik skal vi redde Flytoget». Sammenslåingen av Vy og Flytoget, som regjeringen planlegger, er negativt for passasjerene. Flytoget er et konsept som kundene er svært fornøyd med. Vi ser ingen grunn til at de to statlige selskapene skal slås sammen og konkurransen tas bort, sier Solberg og legger til:

– Høyre lover å stoppe sammenslåingen dersom vi får regjeringsmakt til høsten.

Her er planen:

– Selv om Konkurransetilsynet har gitt grønt lys til Støre-regjeringens plan om å la Vy overta Flytoget, har Flytoget i utgangspunktet en konsesjon på å kjøre sine linjer frem til 2028. Stortingsvalget er allerede om under syv måneder, og det er derfor usikkert om regjeringen rekker å gjennomføre sammenslåingen skikkelig før det, sier Høyre-lederen.

Se samferdselsministerens svar lenger ned i saken.

 Bjørn Haugan / VGTre minutter til avgang og relativt høyt tempo gjennom billettslusen. Hun er på vei hjem fra tre dagers tur i Finnmark. Foto: Bjørn Haugan / VG
 Bjørn Haugan / VGNed rulletrappen ser hun at toget ikke er på perrongen, og kan roe det hele ned - toget er noen minutter forsinket. Foto: Bjørn Haugan / VG

– Dumt

Hun sier at de uansett vil stanse sammenslåingen.

– Dersom Støre-regjeringen mot formodning skulle rekke å gjennomføre dette, vil det her være snakk om to statlige selskap, der det ene vil eie det andre. Det er ingen stor operasjon å gjøre om på, sier Høyre-lederen, og utdyper:

– Dette er bare transaksjoner med staten på begge sider av bordet. Flytoget kan fortsette å eksistere som i dag dersom det finnes politisk vilje for det. Jeg ser ingen grunn til å avvikle et tilbud som fungerer så utrolig godt, og som passasjerene er så fornøyde med.

– Folk betaler litt ekstra for god service og god regularitet. Hvorfor skal man ta det fra dem? Det er ingen vits å ødelegge noe som faktisk fungerer.

Bør Vy og Flytoget slås sammen?aJabNeicUsikker

– Må ses på

Et av hovedargumentene for å slå de to selskapene sammen, er at tunnelkapasitet i Oslo-tunnelen under Oslo sentrum, er sprengt, og at en sammenslåing kan øke kapasiteten noe for Vy, på bekostning av antallet avganger for Flytoget.

– For liten kapasitet gjennom Oslo-tunnelen er en utfordring i rushtidene, men det kan løses uten at de to selskapene slås sammen.

– Hvis Flytoget gir fra seg noe kapasitet mellom Drammen og Oslo i rushtidene, så vil det bidra?

– Ja, det er ofte disse Vy-togene i rushet som er stappfulle. Dette er noe som må ses på - som er mulig å løse.

 Bjørn Haugan / VGFoto: Bjørn Haugan / VG

– Dere har kritisert Ap-Sp-regjeringen for å reversere fattede vedtak, som fylkessammenslåingene. Nå er det dere som vil reversere?

– Foreløpig har de jo ikke formelt gjennomført dette og Flytoget har konsesjon til 2028.

– Arbeidet har kommet langt, er under utredning og har fått Konkurransetilsynets godkjenning?

– Sammenslåingen er ikke vedtatt og gjennomført. Det er en stor forskjell på fylkeskommuner som er slått sammen, hvor organisasjonene var bygget sammen og det er flyttet på masse kompetanse og ansatte.

– Dere holder på med reversering dere også; dere vil stanse exitskatt, turistskatt, utleieforbudet for bemanningsselskaper og fritt behandlingsvalg?

– Det er gode eksempler du drar opp. De tre første er ting som skader verdiskapningen i Norge. Det fjerde er en pasientrettighet vi vil at alvorlig syke pasienter skal få tilbake. Det er fornuftige reverseringer. Å reversere at store strukturer har slått seg sammen, slik Støre og Vedum har holdt på med, er noe helt annet.

 Bjørn Haugan / VGDet var atskillig flere som tok Vy-toget til Oslo, som gikk et par minutter før Flytoget Solberg rakk. Men hun var tidligere i Oslo enn dem. Foto: Bjørn Haugan / VG

– Det kan hende at en passasjer som er møkklei av stå i stappfulle Vy-tog i rushet daglig, er uenig med deg når du varsler at regjeringens planer om sammenslåing av Vy og Flytoget skal stanses?

– Vi mener det går an å finne andre løsninger på de utfordringene, enn å slå selskapene sammen. Vi har godt av konkurranse.

– Unikt

Hun sier at det blir feil å ramme en suksess, Flytoget.

– Flere år på rad har selskapet toppet BIs kundebarometer, og de nyter høy tillit hos sine kunder:

– For meg er det uforståelig at Støre-regjeringen ønsker å avvikle dette, og igjen gå i retning av monopol. Arbeiderpartiet går tregt – eller baklengs inn i fremtiden: I nesten alle andre land har man i storbyene utviklet hurtigtogskonsepter til flyplassene, for å få flest mulig til å reise kollektivt.

Hun sier at det var hovedbegrunnelsen for å etablere Flytoget.

– Flytoget leverer et unikt tilbud som ble konstruert med et formål, nemlig å få halvparten av flypassasjerene til å reise kollektivt, og det har de oppnådd. Støre og regjeringen går mot fornuften.

– Underlig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård er ikke imponert over Solbergs plan.

 Gisle Oddstad / VGNygård på Slottsplassen da Jens Stoltenberg og syv andre nye statsråder ble feiret. Foto: Gisle Oddstad / VG

– Det virker som at Solberg og Høyre ikke har tatt inn over seg at det er utfordringer i norsk jernbane, med stadig flere passasjerer ombord i togene, med fem millioner flere reiser fra 2023 til 2024:

– Ved å slå sammen VY og Flytoget skaffer vi mer plass til pendlere som trenger det i hverdagen. Det er underlig at hun ikke ser noen nye løsninger og bare ser bakover og driver med reverseringspolitikk.

– Hun har et poeng i at det ikke vil være et sammenslått selskap de skal reversere, men regjeringens planer?

– Høyre hadde ingen planer for Flytoget. Høyres politikk var å ha konkurranse om alle toglinjene: Fra 2028 når Flytogets avtale går ut, ville Flytoget hatt en veldig usikker fremtid med Høyres politikk.

– Flytoget risikerer å tape en anbudskamp i 2028?

– Ja, det er ingen garanti for at Flytoget vil vinne en slik anbudskonkurranse. Omtanken Høyre har til Flytoget er litt hul. De åpnet for å selge hele Flytoget for en del år siden.

Han sier at det er vedtatt i generalforsamling at selskapet Norske tog tar over Flytogets materiell.

Read Entire Article