Slokvik om Gjert Ingebrigtsen: – Den mest krevende treneren jeg har jobbet med

5 hours ago 7


 VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN NORWAYGjert Ingebrigtsen, Erlend Slokvik og Filip Ingebrigtsen avbildet i 2019. Foto: VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN NORWAY

Erlend Slokvik, sportssjef i Friidrettsforbundet, fortalte om sine opplevelser med Gjert Ingebrigtsen og løperbrødrene da han vitnet i rettssaken.

Mandag 5. mai kl. 16:26

Kortversjonen

  • Erlend Slokvik fra Friidrettsforbundet vitnet i rettssaken mot Gjert Ingebrigtsen og beskrev Gjert som en krevende, uforutsigbar trener.
  • Slokvik sa at brødrene følte seg stresset og utrygge rundt faren.
  • Han opplever at relasjonen til løperbrødrene har blitt dårligere på grunn av han følger opp Nordås samtidig.
  • Gjert Ingebrigtsen nekter skyld på tiltalen om mishandling i nære relasjoner.

Slokvik har hatt jobben siden høsten 2018. Han er tydelig på at Gjert Ingebrigtsen skiller seg fra andre trenere han har kontakt med.

– Han er den mest krevende treneren jeg har jobbet med. Jeg fører oversikt over alle samtaler jeg har med trenere og utøvere, og Gjert er den jeg har pratet mest med, sier Slokvik og fortsetter:

– Det er han som ringer mest, ingen tvil om det, men han er uforutsigbar. I hvert fall for meg. I det ene øyeblikket er han veldig trivelig, så kan han i neste være veldig oppfarende og sint.

  • Gjert Ingebrigtsen er tiltalt for mishandling i nære relasjoner mot friidrettsstjernen Jakob Asserson Ingebrigtsen og lillesøsteren. Gjert Ingebrigtsen nekter skyld. Løperne Jakob, Filip og Henrik brøt med faren vinteren 2022.
 Lise Åserud / NTBErlend Slokvik og Gjert Ingebrigtsen på tribunen under OL i 2021. Foto: Lise Åserud / NTB

Håvard Tjørhom, assisterende sportssjef i Norges Friidrettsforbund, hevdet sist uke at Gjert Ingebrigtsen ville lage støy for å ødelegge for løperbrødrene. Også Slokvik fortalte at Gjert Ingebrigtsen hadde sagt til ham at «han ville ødelegge for gutta».

– Han spesifiserte ikke det. Akkurat der og da opplevde jeg at alt var sagt i affekt, at han var veldig utenfor og at han trengte hjelp, sier Slokvik.

  • Flere ganger i rettssaken har Gjert Ingebrigtsen kommentert vitnemålene. Det gjorde han ikke etter at Slokvik var ferdig mandag.

Slokvik opplever normalt at det er et samspill mellom trenere og utøvere.

– Men modellen til Gjert var at han var sjefen. De andre skulle bare gjøre det de fikk beskjed om.

 JOHN MACDOUGALL / AFP / NTBHenrik, Jakob og Filip Ingebrigtsen fotografert i 2018. Foto: JOHN MACDOUGALL / AFP / NTB

Høsten 2023 besluttet forbundet at Gjert Ingebrigtsen, som siden bruddet med sønnene har fortsatt å trene Narve Gilje Nordås og Per Svela, ikke skulle få akkrediteringer til mesterskap. Det var et ønske fra sønnene. Allerede i 2019 ga de uttrykk for at det var krevende å ha faren rundt seg, ifølge Slokvik.

– Før kronikken (i VG om brødrenes historie med Gjert som far) kom, hadde jeg ikke hørt så mye om det. Men de var veldig tydelig på at de var redde og usikre når Gjert var rundt dem, de ønsket ikke ham rundt seg. Allerede i VM i 2019 var Gjert veldig populær i media og hadde pressekonferanse nærmest hver dag, sier Slokvik.

– Den ene dagen hadde han sagt noe jeg ikke kunne være enig i. Det sa jeg til gutta i lunsjen. Da sa de «han er verdens beste trener, men han er verdens verste leder». De spurte om jeg kunne holde ham unna dem før løp. De sa «vi blir så stresset og utrygge av ham».

Han ble overrasket over det han leste i kronikken.

– Det lå mye mer i den enn det jeg hadde sett for meg og mer enn de hadde fortalt meg, sier Slokvik.

Det har tidligere kommet frem at forholdet mellom løperbrødrene og Narve Gilje Nordås og Per Svela er anspent. Slokvik forteller at brødrene skal ha reagert på vitnemålene til Nordås og Svela. Som VG tidligere har skrevet ble dramatisk da begge leire skulle til samme sted i Spania på treningsopphold i påsken.

Slokvik forteller at forbundet har fått beskjed fra sønnene at de ikke ønsker at Gjert Ingebrigtsen skal trene noen andre utøvere.

– Vi har ikke mottatt noe krav om at han ikke skal trene noen andre. Men det har vært et sterkt ønske. Det var relativt kort tid etter de hadde brutt med ham.

På spørsmål fra Gjert Ingebrigtsens forsvarer, Heidi Reisvang, om hvordan dialogen med Ingebrigtsen-brødrene har vært om dette, svarer Slokvik:

– Egentlig ikke så mye, for det har ikke vært sagt så mye mer om det senere. Min relasjon til gutta har blitt noe dårligere fordi jeg har prøvd å følge opp Narve samtidig. Vi har flere utøvere på landslaget og min oppgave er å følge opp alle. Jeg har hatt kontakt med Gjert for å følge opp Narve. Henrik har reagert på det – at jeg har prøvd å tilrettelegge for Narve, sier Slokvik.

Read Entire Article