Skatteetaten varsler 40 nye Onlyfans-kontroller. Fire personer er dømt til fengsel etter en tilsvarende kontrollaksjon i fjor.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 20 minutter siden
Kortversjonen
- Skatteetaten varsler 40 nye kontroller av OnlyFans-profiler etter at fire personer ble dømt til fengsel i fjor.
- I fjor avdekket Skatteetaten 43 millioner kroner i ikke-oppgitt inntekt fra 50 kontroller.
- Skatteetaten ser økende bruk av utenlandske neobanker som Revolut og Wise for å skjule inntekter.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
I tillegg ble det opprettet skattesaker i forbindelse med 43 av 50 kontroller.
Skatteetaten sier at det vil bli flere politianmeldelser dersom de finner grove feil i årets kontroller. Perioden de undersøker denne runden er inntektsårene fra 2022 til 2024.
– Med tanke på den synligheten som har vært knyttet til våre tidligere kontroller, forventer vi nå at alle som har inntekt fra OnlyFans, eller andre digitale plattformer, er godt kjent med at dette skal innberettes til Skatteetaten, skriver divisjonsdirektør Odd Woxholt i Skatteetaten i en e-post til E24.
– En utfordring
Woxholt sier at personer som tjener penger på digitale plattformer, har skjult inntekter ved å bruke utenlandske neobankerneobankerEt finansforetak som kun opererer digitalt, og som gjerne tilbyr banktjenester som sparekonto og kredittkort, uten å ha fysiske filialer. . Blant de mest kjente er Revolut, Wise, Paysafe og Paypal.
– Vi ser at neobanker blir brukt til å motta betaling fra digitale plattformer og i arbeidslivskriminalitet, for eksempel for å betale for svart arbeid eller sende penger ut av landet. Under kontrollene våre har vi avdekket alt fra små beløp til summer på flere millioner som går gjennom neobanker og som ikke er rapportert inn slik skattyter plikter, skriver Woxholt.
– Vi ønsker ikke å gå i detaljer om våre kontrollmetoder, men vi har metoder for å avdekke bruk av neobanker. Dette er en utfordring vi er veldig oppmerksomme på, skriver han.
Han sier at de som har en bankkonto i utlandet, skal oppgi beløpet på konto per 31. desember, samt eventuelle renteinntekter for hele året i skattemeldingen.
Fengselsstraffer og tilleggsskatt
Skatteetaten gjennomførte på samme tid i fjor en målrettet kontrollaksjon rettet mot personer med inntekter fra Onlyfans. I overkant av 50 personer, de fleste av dem unge kvinner, ble tittet i kortene.
E24 får opplyst at det per nå har ført til følgende reaksjoner:
- 43 vedtak med samlet fastsatt inntektsøkning på 43 millioner kroner
- 25 saker med 40-60 prosent tilleggsskatt
- Seks saker med 20 prosent tilleggsskatt
- 8 innberetninger til Nav om mulig trygdemisbruk.
I tillegg er det avsagt fire dommer, tre med fengselsstraff på henholdsvis 1 år og 5 måneder, 1 år og 2 måneder og seks måneder, samt en dom med samfunnsstraff. Samtlige er rettskraftige.
Oppfordrer til å sjekke
Odd Woxholt oppfordrer alle til å sjekke at de har oppgitt alle sine inntekter i skattemeldingen. Han minner om at man kan rette skattemeldingen tre år tilbake i tid.
– De som retter på eget initiativ før de blir tatt ut til kontroll reduserer risikoen for anmeldelse, men tilleggsskatt vil bli vurdert, skriver divisjonsdirektør Odd Woxholt i Skatteetaten i en e-post til E24.

1 day ago
6







English (US)