Skader på atomanlegg etter angrep

10 hours ago 5


To atomanlegg i Iran har skader etter angrepene natt til fredag.

Satellittbilder viser skader på atomanlegget i Natanz. Foto: STEPHEN A. WOOD / AFP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) sier i en uttalelse at fire kritiske bygninger på et atomanlegg i Esfahan i Iran ble skadet i Israels angrep på fredag. Det melder Reuters.

Hovedatomanlegget i Natanz ble også angrepet og skadet. IAEA sier de ikke har målt forhøyet radioaktivitet derfra.

• Her kan du lese siste nytt fra angrepene.

  • Skadene etter fredagens angrep er synlige i Teheran.

  • Skadene etter fredagens angrep er synlige i Teheran.

1 av 2Foto: Majid Asgaripour / Reuters / NTB

Kampene fortsetter

Lørdag ettermiddag hevder Israel at de har kontroll over et større luftrom fra vest i Iran til Teheran, hovedstaden.

Talsperson for det israelske militæret Effie Defrin sier at 70 kampfly brukte dette luftrommet til å angripe med enn 40 mål natt til lørdag.

I et videoklipp lørdag sier Israels statsminister Benjamin Netanyahu at:

– Vi kommer til å angripe ethvert anlegg og mål i ayatollaenayatollaenIrans øverste leder ayatolla Ali Khameneis regime, og det de har følt så langt er ingenting sammenlignet med det de vil kjenne på i løpet av de kommende dagene, ifølge Reuters.

Ifølge det iranske nyhetsbyrået Mehr, skal det ene angrepet ha truffet i nærheten av oljeraffineri Tabriz, nordvest i landet. Nyhetsbyrået skriver at røyk stiger opp fra anlegget.

Oljeraffineriet skriver i en uttalelse at det ikke er truffet og understreker at produksjonen går som normalt.

Lørdag ble også verdens største naturgassfelt South Pars i sørlige Iran angrepet. Det startet å brenne, men ble sløkt etter kort tid.

Iranske medier melder også at to personer ble drept i et israelsk angrep mot en missilbase i Asadabad i det vestlige Iran lørdag, skriver Reuters.

Det siste døgnet har angrepene bølget begge veier. I begge land har raketter og eksplosjoner blitt meldt både i Iran og Israel.

I Tel Aviv har en høyblokk blitt truffet. En boligblokk i nærliggende Ramat Gan ble totalt ødelagt. To personer er bekreftet døde, og det ble meldte om 34 skadede.

Foto: ABIR SULTAN / EPA / NTB

I tillegg ble én person drept i et annet angrep natt til lørdag, opplyser Israels helsetjeneste (MDAMDAMagen David Adom) til israelske medier.

– Hvis KhameneiKhamenei Ali Khamenei. Irans øverste leder. fortsetter å skyte mot Israels sivile «vil Teheran brenne», sier Israels forsvarsminister Israel Katz, ifølge Reuters, lørdag formiddag.

Israel Katz

En talsperson for det israelske forsvaret (IDF) bekrefter at de fortsatt har aktivitet i Iran lørdag formiddag. IDF hevder både at de nylig har truffet mål i Teheran, og angrepet og skadet to atomanlegg.

Iransk statlig TV meldte tidligere lørdag at rundt 60 mennesker, inkludert 20 barn, skal være drept i et angrep mot et boligkompleks i Irans hovedstad Teheran, skriver Reuters.

Fra før hadde Iran meldt at 78 personer ble drept i de israelske angrepene, inkludert høytstående militære offiserer. Flere hundre skal også ha blitt skadet.

Også flere iranske atomforskere skal ha blitt drept, ifølge statlig iransk TV.

Ifølge israelske Mossad skal angrepet på Iran ha vært planlagt lenge:

Read Entire Article