Sjakk-dokumentar: – Etter dette bryter helvete løs

7 hours ago 3


Hans Niemann (22) raser mot sjakkrivalen Magnus Carlsen (35) og alt og alle i en ny Netflix-dokumentar.

 Michał Walusza / Walusza FotografiaRIVALER: Magnus Carlsen (t.v.) og Hans Niemann under VM i lynsjakk i New York i desember 2024. Foto: Michał Walusza / Walusza Fotografia
Oppdatert tirsdag 7. april kl. 17:51
  • Hans Niemann angriper Magnus Carlsen i ny Netflix-dokumentar.
  • Niemann hevder livet hans ble ødelagt etter feide med Carlsen.
  • Dokumentaren tar for seg sjakkdramaet fra 2022 og spekulasjonene om Niemanns juks.
  • Carlsen trakk seg fra turnering etter å ha tapt mot Niemann. Da startet det Hikaru Nakamura omtaler som et helvete.
  • Dokumentaren viser veien tilbake til møtet mellom dem i 2024.

– Snille gutter kommer sist. Jeg er ikke en snill gutt. Du kan ikke være snill og stormester, dessverre, sier Niemann i den nye Netflix-dokumentaren «Historien bak Magnus Carlsen og Hans Niemann» som ble sluppet tirsdag 7. april.

Tonen og ordbruken er hard når Carlsen og Niemann har fått en dokumentar om noen intense uker i 2022 som rystet sjakksporten.

– Jeg skal være en iskald morder resten av livet, sier Niemann i dokumentaren.

Samtidig hevder han at livet og karrieren hans er ødelagt etter feiden med Magnus Carlsen for fire år siden.

 TIM VIZER / AFP / NTBBESKYLDT FOR JUKS: Amerikaneren Hans Niemann. Foto: TIM VIZER / AFP / NTB

Dokumentaren viser Hans Niemanns reise mot toppen som nettsjakkspiller. Han har tidligere innnrømmet at han jukset som 12–13-åring og som 16-åring, kanskje 20–30 ganger, men Niemann ble tatt i juks i mer enn 100 partier. Men han kom seg inn i de store turneringene blant verdens aller beste.

VGs reporter lyktes også stort med juks i 2022:

Historien er kjent, men dette er første gang de to sjakkspillerne forteller utfyllende om hvordan de opplevde kaoset som oppsto.

For Niemann slo Carlsen med sorte brikker i Miami i august 2022 etter en fantastisk opphenting. Niemann leverte et parti som ble kalt et mesterverk. «Sjakken taler for seg», var det eneste Niemann hadde å si etter partiet.

I september møttes de igjen i Sinquefield Cup. Niemann vant igjen. Han var euforisk og på toppen av verden. Livet var fantastisk.

 MAHMUD HAMS / AFP / NTBKAMPHANER: Magnus Carlsen (t.v.) og Hans Niemann i Qatar i 2025. Foto: MAHMUD HAMS / AFP / NTB

– Flaut for verdensmesteren å tape mot meg, sa Niemann.

Carlsen hadde en dårlig følelse. Han følte ikke at han spilte mot et menneske.

– Han jukser, sier Carlsen.

Carlsen hadde ikke en sjanse. Han fikk fullstendig juling.

Nordmannen trakk seg fra turneringen.

– Etter dette bryter helvete løs, forteller den amerikanske stormesteren Hikaru Nakamura i dokumentaren.

Bilde av Hikaru NakamuraHikaru Nakamura

Amerikansk mester og stormester

Det var all verdens spekulasjoner om hvordan Niemann potensielt hadde jukset, fra en minimal ørepropp til en annen kommunikasjonsenhet – eller en fylling i en tann som ble tatt ut og erstattet med en sak som kunne sende elektrosjokk – og til vibrerende analkuler.

De fant aldri bevis for at Hans Niemann jukset, men tror du han jukset i mesterverk-partiet mot Magnus Carlsen?

aJabNeicNå har rapporten talt - frikjent, så la oss holde oss til det. dHvem i alle dager er Hans Niemann?

Analkulene fikk mest oppmerksomhet. Niemann sier at teoriene om analkulene alltid kommer til å følge ham.

Magnus Carlsen tapte med vilje og trakk seg etter to trekk i neste kamp mot Niemann i september.

Niemann ble utestengt fra chess.com. Amerikaneren sier i dokumentaren at han ble et offer for sammenslåingen, da chess.com kjøpte Play Magnus Group for over 80 mililioner dollar. Han saksøkte Carlsen, chess.com og tre andre for rundt en milliard kroner. Det endte med et forlik.

– Jeg er en maur de tråkket på. Jeg havnet i siktet til mektige mennesker, sier Niemann.

Dokumentaren kuliminerer i møtet i Paris i 2024. To år etter den uforsonlige krangelen, skulle de likevel møtes igjen. Niemann ville rive Carlsen i fillebiter. Carlsen innrømmet at han var litt redd for å spille mot en han ikke stoler på.

Carlsen dominerte og endte med å ta en knusende seier.

Ordkrigen er ikke over.

– Det er nok sannsynlig at jeg skal spille mot ham igjen. Men han må bli litt bedre for å spille mot meg i ordentlige turneringer, sier Carlsen i dokumentaren.

De har møtt hverandre flere ganger etter Paris. Også under lynsjakk-VM i for et drøyt år siden.

Både Niemann og Carlsen spilte Grenke Freestyle Open i Tyskland sist helg. Carlsen ble nummer to, Niemann røk ut tidligere.

Read Entire Article