Aksjonister vil stanse gruvedrift og fjorddeponi i Repparfjorden, og har blokkert inngangen til næringsdepartementet.
Artist og aktivist Ella Marie Hætta Isaksen er en av rundt 20 aksjonister som blokkerer nærings- og fiskeridepartementet. De har lenket seg fast til garasje og hovedinngang.
– Vi har hatt alle mann på dekk og aksjonert ved Repparfjord siden de begynte å sprenge i fjellet i juni. Og det er fortsatt en leir for aksjonistene der. Nå starter vi å aksjonere i Oslo også, sier hun i forkant av aksjonen som startet tirsdag morgen.
– Vi har fått fornyet håp etter seieren om Førdefjorden, hvor utslippstillatelse ble kjent ugyldige. Dette er helt identiske tillatelser.
Aksjonistene består både av både Natur og Ungdom-medlemmer, samiske aksjonister og andre som engasjerer seg i saken. De ber regjeringen trekke tilbake tillattelsene for gruveprosjektet, som fikk sin tillatelse for nesten ti år siden.
Hun var en av aksjonistene som bak Fosen-demonstrasjonene utenfor regjeringskvartalet vinteren 2023. Den gang fikk demonstrasjonene gjennomslag og regjeringen beklaget i etterkant til reindriftssamene på Fosen. I tillegg konkluderte Høyesterett nylig med at demonstrantene skulle slippe å betale bøter.
Hætta Isaksen forteller at Repparfjord-aksjonistene er klare for å ty til sivil ulydighet, og at de ikke vil flytte seg etter pålegg fra politiet.
– Det er en individuell vurdering hver enkelt må gjøre, men vi 50 som deltar har sagt oss villig til å begå sivil ulydighet.
– Det er allerede gjort irreversible inngrep i fjellet og i reinbeitedistriktet. Vi vurderer dette som en akutt situasjon, og vi aksjonister føler på at det er vår plikt å gjøre vårt ytterste for å stanse det som skjer.
Hun forteller at de har ønsket å møte næringsminister Cecilie Myrseth, men at de ikke har lykkes med å komme i kontakt med henne. Derfor setter de seg nå utenfor kontoret til statsråden.
– Hvor lenge planlegger dere å aksjonere?
– Vi blir sittende til vi føler vi har fått sagt vårt og fått tydeliggjort kravene våre, sier hun til VG.
Tirsdag morgen har VG vært i kontakt med politiet om aksjonen.
— Vi er på stedet og oppretter dialog, sier operasjonsleder Roy Langengen.