Sier tydelig nei til USA

3 days ago 11


Kortversjonen

  • Trump ønsker å kjøpe Grønland og sender delegasjoner for å presse på.
  • Usha Vance sier hun besøker Grønland for å lære om kultur.
  • Grønlands regjering og 85 % av befolkningen sier klart nei til å bli amerikanske.
  • Trump truer med økonomisk og militært press for å oppnå sitt mål.

Både danske og grønlandske myndigheter trekker en lettelsens sukk.

De har ikke offisielt invitert Trumps folk til Grønland. Men visepresidentparet må selvsagt gjerne få besøke deres egen base.

Årsaken til at Det hvite hus fullstendig endrer programmet i Grønland kan være frykten for at visepresidentparet ville ha blitt møtt med demonstrasjoner og «Yankees, go home» plakater i Nuuk.

Det hadde tatt seg dårlig ut på TV i USA. Trump sier at han er populær blant grønlenderne, men det motsatte er tilfelle.

 JEFF KOWALSKY / AFP / NTBUsha og J.D. Vance på et møte i Michigan tidligere i mars. Foto: JEFF KOWALSKY / AFP / NTB

Opprinnelig var det meningen at Usha Vance denne uken, sammen med et av sine barn, skulle besøke «historiske steder og lære om grønlendernes kulturarv», som det het i en uttalelse fra hennes kontor. De skulle også se på det store nasjonale hundesledeløpet som pågår i disse dager.

I tillegg skulle også Trumps nasjonale sikkerhetsrådgiver Mike Waltz og energiminister Chris Wright reise til Grønland denne uken.

Tirsdag kveld ble planene endret. Nå skulle visepresidenten være med på ferden, men det ble hverken plass til kultur, hundesleder eller byvandring i Nuuk.

Det ser ut til at de to statsrådene må holde seg hjemme.

 CHRISTIAN KLINDT SOELBECK / AFP / NTBGrønlendere demonstrerer mot USA utenfor det amerikanske konsulatet i Nuuk 15. mars. Foto: CHRISTIAN KLINDT SOELBECK / AFP / NTB

Donald Trump er ikke kjent for å fordype seg i kulturhistorien. Men eiendomshandel er han opptatt av. Trump vil kjøpe Grønland og han tar ikke nei for et svar.

Trump har sagt at Grønland «på den ene eller den andre måten» kommer til å bli amerikansk. Han har ikke villet utelukke hverken økonomisk eller militært press for å få det som han vil.

USA bruker hard og myk makt for å innfri ett av presidentens store ønsker. Men forsøket på en sjarmoffensiv var mislykket. Trump har grovt feilregnet sitt publikum. Grønlenderne lar seg ikke lokke til å bli amerikanere.

 Leah Millis / Reuters / NTBER IKKE ØNSKET PÅ BESØK: Ekteparet Vance har ofte med seg barna når de reiser rundt i verden. Til Grønland har de bestemt seg for å reise uten å bli invitert. Foto: Leah Millis / Reuters / NTB

Det opprinnelige reiseplanen kunne ikke oppfattes som annet enn et ledd i en plan for overtagelse, mot grønlendernes ønske.

Første mann ut var Donald Trump jr. som var på et såkalt privat besøk i januar der han ble fotografert sammen med en mindre gruppe grønlendere i MAGA-hatter.

Grønlandske myndigheter mener Trump-administrasjonen opptrer aggressivt. De er lei av å si nei og forventer respekt.

Grønlands avtroppende regjeringssjef Múte Egede anklager USA for å blande seg inn i interne politiske forhold: –⁠ Det bør sies klart og tydelig at vår integritet og demokrati må respekteres uten utenlandsk innblanding.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen har sagt at USA legger et uakseptabelt press på Grønland og Danmark.

 MITCHELL LEFF / AFP / NTBPresident Donald Trump hilser publikum i et brytermesterskap i Philadelphia 22. mars. Foto: MITCHELL LEFF / AFP / NTB

I normale tider ville besøk av amerikanske politikere vært uproblematisk. USA har hatt base på Grønland siden andre verdenskrig og øya er en del av riksfellesskapet med Danmark. Danmark og USA har i over 75 år vært svært nære allierte.

Men vi lever ikke i normale tider og nå vekker besøket sterke reaksjoner.

Det er uvirkelig å se hvordan en amerikansk president forsøker å presse en nær alliert til å avstå land mot befolkningens vilje.

J.D. Vance har kalt Danmark for en dårlig alliert, til tross for at det er vanskelig å finne en allianse som har vært sterkere enn den som har vært mellom København og Washington, D.C.

I en videohilsen før reisen til Grønland sier J.D. Vance at både USA og Danmark for lenge har ignorert Grønland. Han sier at USA nå vil gjenopprette sikkerheten for det grønlandske folk.

Det eneste resultatet av Trumps press mot Grønland er øke usikkerheten.

Den danske regjeringen har på alle måter forsøkt å unngå en åpen konflikt med USA, men har samtidig tydelig sagt at Grønland ikke er til salgs.

Enda viktigere er det at grønlenderne tydelig taler Trump imot.

Det er grønlenderne som bestemmer sin fremtid, om de fortsatt skal være en del av riksfellesskapet med Danmark eller bli selvstendige.

Det er stor oppslutning for uavhengighet, men politiske diskusjoner mellom partiene om når og hvordan det bør skje. Et overveldende flertall vil ikke bli innlemmet i USA. I januar sa 85 prosent av grønlenderne i en meningsmåling nei til å bli en del av USA.

 THOMAS TRAASDAHL / AFP / NTBDen amerikanske Pituffik-basen, tidligere kalt Thule, på det nordlige Grønland. Foto: THOMAS TRAASDAHL / AFP / NTB

Ingen trodde på fortellingen om at Trump-administrasjonen plutselig var blitt svært interessert i Grønlands kulturarv. Den opprinnelige reiseplanen var mer et uttrykk for Trump-administrasjonens politiske ukultur.

Det var et klossete forsøk på å vinne grønlendernes tillit. Det er like mislykket som Trumps fremstøt for å gjøre Canada til en delstat i USA. På kort tid har Trump klart å rive ned tilliten til USA i land som alltid har stått amerikanerne særlig nær.

– Det er vennlighet, ikke en provokasjon, sa Trump da han kommenterte visepresidentens reise. Han påsto også at de var invitert, noe de ikke er. I hvert fall ikke av sentrale eller lokale myndigheter.

Regjeringen i København er tilfreds med at planene er endret. Utenriksminister Lars Løkke Rasmussen sier at det er meget positivt at amerikanerne avlyser deres besøk til det grønlandske samfunn og i stedet oppsøker den amerikanske basen.

Forsvarsminister Troels Lund Poulsen gleder seg også over endrede reiseplaner, men legger til at det har vært et «meget lite vakkert forløp fra amerikansk side».

Stormakters imperalistiske spill er aldri noe vakkert skue.

Trumps strategi overfor Grønland har møtt sterk motstand. Det har ikke fått ham til å gi opp. Han er bare blitt enda mer innbitt på å gjøre Grønland amerikansk. Som Trump sa i en podcast onsdag:

–Vi må ha det (We have to have it).

Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Read Entire Article