Salget i mars var 6 prosent høyere enn i fjor. Totalt ligger 2025-tallene 8 prosent høyere enn på samme tid i 2024.
En tidlig vår og lite nedbør den siste tiden er trolig årsaken, ifølge Apotekforeningen.
– Det gir gode vilkår for bjørka, som er tidligere ute i år, sier fagdirektør Hanne Andresen til NRK.
Hanne Andresen
- Fagdirektør i Apotekerforeningen
Rådet deres er å følge med på pollenvarselet, og å starte behandling med de legemidlene man bruker en ukes tid før pollensesongen forventes å starte.
Ikke overrasket over økning
Ole Einar Adamsrød, som bor på Revetal i Tønsberg kommune, er ikke overrasket over det økte salget av allergimedisiner.
– Én ting er at blomstringen skjer tidligere fordi miljøet har endret seg. I tillegg er det mye asfaltstøv som gjør at folk reagerer.
Ole Einar Adamsrød fikk påvist pollenallergi i voksen alder.
Foto: Kjetil Grude Flekkøy / NRK
Ole Einar Adamsrød fikk påvist pollenallergi i voksen alder.
Foto: Kjetil Grude Flekkøy / NRK
Adamsrød sier han har hatt god effekt av en tablettbehandling mot bjørkepollenallergi, men sørger for å handle inn nesespray og øyedråper før sesongen.
– Jeg merker at tablettene svir mer når bjørka slår ordentlig ut enn de gjør på vinteren eller midt på sommeren.
Noen av allergimedisinene som er på markedet.
Foto: Lise Åserud / NTBAdamsrød sier han unngår å åpne vinduene på tørre dager, men at han ikke går rundt og håper på nedbør.
– Regnet vasker bort en god del pollen, men jeg unner folk sol. Det har vært en fantastisk vår så langt.
Vil spre seg nordover
Rundt 1,5 millioner nordmenn sliter med pollenallergi, ifølge Norges Astma- og Allergiforbund (NAAF).
Flere steder i landet er pollensesongen allerede i gang, forteller seniorforsker Hallvard Ramfjord.
– Salix (selje, pil og vier) blomstrer nå i kystnære områder helt opp til Trøndelag. For Østlandet, Oslo og Sørlandet ventes bjørkepollensesongen å starte i palmehelgen, før den sprer seg nordover langs vestlandskysten.
Nedbør kan imidlertid dempe spredningen midlertidig, noe det ser ut til at påsken i Sør-Norge kan få en del av.
– Det kan gi noen litt bedre dager for dem som er hardest rammet av pollenallergi, forteller Andresen.
– Bjørka plager mange
Ifølge tall fra FHIs legemiddelstatistikk, var det over 800.000 personer som hentet ut allergimidler på resept i fjor.
Det er hovedsakelig allergimidler på resept det har blitt solgt mye av den siste tiden, sier Andresen.
– Det er mer vanlig at de som har mindre plager bruker tabletter som kan være reseptfrie i en kortere periode. For eksempel hvis man er allergisk mot gresspollen. Men nå er det først og fremst bjørka som plager mange.
Generalsekretæren i Norges Astma- og Allergiforbund oppfordrer også til å starte medisinering tidlig, i tillegg til å følge med på pollenvarselet og forsøke å redusere eksponering.
Guro Birkeland
- Generalsekretær i Astma- og allergiforbundet
– Hold vinduer lukket på dagtid, luft heller om natten eller tidlig morgen. Skyll øyne og nese jevnlig, og dusj og bytt klær når du har vært ute. Og ikke nøl med å søke hjelp dersom plagene blir for store, råder Guro Birkeland.
Publisert 18.04.2025, kl. 15.42