Rosenborg har hatt en råsterk start på sesongen. Men på Aspmyra skapte de knapt noen ting, mens målene rant inn bakover.
Bodø Lørdag 24. mai kl. 19:51Kortversjonen
- Bodø/Glimt knuste Rosenborg 4-0 i storkampen på Aspmyra lørdag kveld.
- Før pause ledet Glimt allerede 3-0 etter mål av Kasper Høgh og Ole Didrik Blomberg.
- Ulrik Saltnes fullførte seieren med en fantastisk scoring etter andre omgang.
For til pause i storkampen sto det hele 3-0 til Bodø/Glimt.
– En maktdemonstrasjon, sa TV 2-ekspert Simen Stamsø Møller da lagene gikk i garderoben etter de første 45 minuttene.
Rosenborg – som før lørdagens kamp var ubeseiret i årets seriespill og kun hadde sluppet inn to mål – klarte ikke å snu det i andreomgang.
Det ble i stedet verre.
Hjemmelaget økte til 4–0 – et resultat som sto seg til slutt.
Bodø/Glimt-trener
Dermed snudde Bodø/Glimt en vond trend.
De regjerende seriemesterne har de siste ukene tapt kamp på kamp
. Sist de vant en kamp var hjemme mot KFUM på Aspmyra den 27. april.«Det begynner å brenne skikkelig», uttalte Glimt-profil Jens Petter Hauge til Avisa Nordland før Rosenborg-kampen.
Men Glimt så helt uberørt ut av den tunge perioden.
- Etter snaue fire minutter fikk hjemmelaget frispark i god posisjon. Patrick Berg svingte inn innlegget, som ble møtt av Kasper Høgh som videre stanget inn 1–0.
- Like før det var spilt 20 minutter mistet RBK-juvel Sverre Nypan ballen inne på egen halvdel. Jens Petter Hauge satte fart, fant Ole Didrik Blomberg ute til høyre, som videre hamret ballen i det lengste hjørne.
- Vertene vartet opp med en nær identisk kontring noen minutter før pause. Da var det Ulrik Saltnes som inntok servitør-rollen, dyttet ballen til Blomberg som for andre gang på kort tid var sikker alene med keeper.
Ole Selnæs var svært kritisk til Rosenborgs innsats i pauseintervjuet med rettighetshaver TV 2. Han mente laget ikke håndterte den kraftige vinden på stadion
– Det blåser som et helvete, sa han og mente trønderne ikke klarte å lese ballbanen når den ble tatt av vinden, men påpekte at laget også var «for dårlige» og «naive».
Men pausepraten i RBK-garderoben hjalp ikke.
Glimt fortsatte å rulle over Rosenborg.
Etter 52 minutter sto Saltnes for kampens prestasjon da han avsluttet en kontring med å prikke ballen rett i krysset.
– Det er det villeste, utbrøt TV 2-kommentator Håkon Thon da Saltnes-scoringen var et faktum.
– Det må være det flotteste han har scoret på Aspmyra, supplerte TV 2-ekspert Simen Stamsø Møller.
Kampbildet forble det samme den neste drøye halvtimen.
Hjemmelaget var nærmere 5–0 enn gjestene en redusering, men Saltnes’ scoring ble den siste.