Riiber nummer to - Hagen til topps

2 hours ago 1


 Matthias Schrader / AP / NTBKombinertløper Jarl Magnus Riiber ble nummer to i kombinertrennet lørdag. Foto: Matthias Schrader / AP / NTB

Kombinertløper Jarl Magnus Riiber tapte duellen mot tyske Vinzenz Geiger. Mens Ida Marie Hagen var tilbake igjen på seierssporet etter fall fredag.

Lørdag 8. februar kl. 16:17

Tyskeren vant langrennet foran Riiber under fredagens renn, men endte bak sammenlagt med hoppdelen. Lørdag fikk han revansje og vant kombinertrennet mot nordmannen i Otepää.

Jens Lurås Oftebro var best av resten og tok 3.-plassen.

Geiger gikk ut i løypa fire sekunder før Riiber, men nordmannen innhentet forspranget etter kort tid.

– Han fikk det som han ville fra start til slutt. Jeg er rett og slett for ræva, sa Riiber til Viaplay.

Duo i front

Duoen hadde en stor luke til konkurrentene bak i løypa. Ved 6,2 kilometer økte Geiger tempoet opp til tidsmålingen, men en våken Riiber hang fint på.

Tyskeren forsøkte nok en gang på et rykk med 1,3 kilometer igjen, men lyktes heller ikke den gangen. På oppløpet var Geiger uansett best.

Tidligere lørdag var Riiber sist ned hoppbakken, men landet kun på 96 meter. Dermed startet han som andremann i langrennet bak tyske Vinzenz Geiger, som hoppet 101,5 i hoppbakken.

Siste VM-plass

Espen Bjørnstad ble nummer 15 i konkurransen. Einar Lurås Oftebro 17, Kasper Moen Flatla 25, Aleksander Skoglund 34 og Jens Dahlseide Kvamme 37.

Søndag venter enda et renn i Otepää. Konkurransehelgen i Estland er de siste rennene før ski-VM i Trondheim, som starter 26 februar.

Etter helgens konkurranser tar kombinertlandslaget ut de to siste plassene til verdensmesterskapet. På herresiden er Riiber, Jens Lurås Oftebro, Jørgen Graabak, Simen Tiller og Aleksander Skoglund allerede tatt ut.

Hagen vant

Ida Marie Hagen (24) var tilbake på toppen av pallen igjen da hun knuste konkurrentene i langrennssporet i Otepää.

Hagen gikk i mål i ensom majestet etter å ha smadret resten av verdenseliten. Oppløpet ble imidlertid ikke så elegant da hun snublet i det hun skulle vinke til publikum.

Kombinertstjernen vant likevel med 15,6 sekunder ned til japanske Haruka Kasai på 2.-plass. Den tyske verdenscuplederen Nathalie Armbruster ble nummer tre.

– Det var veldig deilig. Jeg hadde lyst til å få til en bra konkurranse, og det greide jeg. Litt flaut å falle på oppløpet, men jeg var nesten litt trøtt etter i går, fortalte Hagen til Viaplay og utdypet:

– Jeg var litt svimmel. Jeg sov kanskje ikke mest i natt, så jeg ble litt ufokusert.

Hoppet 92 meter

Før langrennet lå 24-åringen som nummer fire etter et hopp på 92 meter. Opp til japanske Kasai skilte det elleve sekunder før femkilometeren i langrenn.

Det forspranget spiste Hagen lenge før første passering ved 1,2 kilometer. Hagen og Kasai slo følge i om lag halvannen kilometer, før den norske 24-åringen satte opp farten og parkerte sin japanske konkurrent.

Hagen har ikke vært heldig den siste tiden. I Seefeld sist ble hun disket for ureglementær hoppdress og fikk aldri sjansen til å fullføre trippelen. Det gjorde at hun også mistet ledelsen i verdenscupen.

Falt fredag

Hagen sto med elleve strake seirer i verdenscupen da diskvalifikasjonen fant sted.

Fredag var også Hagen best i langrennssporet, men falt i hopprennet i Otepää og greide dermed ikke å revansjere seg etter Seefeld-smellen.

Marte Leinan Lund ble nest beste norske på 14.-plass, mens Mille Marie Hagen endte som nummer 18.

Hanna Midtsundstad ble disket i hoppdelen. Igjen var det hoppdressen som ikke holdt seg innenfor reglementet.

Read Entire Article