Rekyl i Sør-Korea

17 hours ago 4


Seoul-børsen gjør comeback dagen etter sin verste nedtur noensinne.

Valutatradere på Seoul-børsen, torsdag 5. mars 2026. Valutatradere på Seoul-børsen, torsdag 5. mars 2026. Foto: Ahn Young-joon / AP / NTB

Klokken 6.20 stiger Kospi-indeksen 10,67 prosent. Det gjør at den sør-koreanske referanseindeksen er på vei mot sin beste dag siden 2008, ifølge CNBC.

Onsdag falt indeksen mer enn 12 prosent, og hadde sin verste dag noensinne.

Gigantene Samsung Electronics og SK Hynix, som har falt kraftig de siste dagene, skyter opp: Samsung er opp mer enn 12 prosent, mens SK Hynix stiger godt over 13 prosent.

– Krig har vært en kjøpsmulighet

Oljeprisen på vei oppover igjen

– Det har ingenting med fundamentale forhold å gjøre, sier Daniel Yo, global markedsstrateg hos Yuanta Securities, til CNBC om oppgangen på Kospi-indeksen.

Raisah Rasid, global markedsstrateg hos JP Morgan Asset Management, mener den kraftige nedgangen onsdag skyldes stigende risiko rundt oljeprisene som følge av den geopolitiske utviklingen.

– Ettersom Sør-Korea er en stor importør av råolje, kan usikkerheten rundt hvor mye oljeprisene kan stige tynge driftsbalansen og øke inflasjonspresset, sier hun til CNBC.

Torsdag stiger oljeprisen videre, etter at den svekket seg noe onsdag. Et fat nordsjøolje (brent spot) handles nå for 84,3 dollar, en oppgang på 1,8 dollar siden midnatt.

Advarte om flere angrep

Selv om stemningen ikke er like eurforisk på de andre asiatiske børsene, er det bred oppgang tirsdag morgen.

Slik ser det ut på de øvrige indeksene ca. kl. 6.20:

  • Hang Seng i Hongkong stiger 1,09 prosent
  • Nikkei-indeksen i Tokyo er opp 2,48 prosent
  • Shanghai Composite klatrer 1,01 prosent
  • FTSE Straits Times i Singapore er opp 0,86 prosent
  • Nifty 50 i Mumbai er opp 0,63 prosent
  • S&P/ASX 200 i Sydney stiger 0,44 prosent

Krigen i Midtøsten, som har blitt pekt på som hovedårsaken til de store børsutslagene verden over den siste tiden, går inn i sin sjette dag.

Onsdag sa USAs forsvarsminister Pete Hegseth at «flere og større bølger» av angrep er på vei mot Iran.

Amerikanske tjenestemenn har vært tydelige på at krigen vil fortsette så lenge det er nødvendig, samtidig som Hegseth og utenriksminister Marco Rubio har sluttet å nevne regimeskifte i Iran som et mål, ifølge Financial Times.

Gull og sølv ned, bitcoin opp

Prisene på de to edle metallene steg da handelen åpnet mandag etter krigsutbruddet, men har siden svekket seg.

Et unse gull handles nå for 5.168,9 dollar, ifølge Infront. Det er over 300 dollar lavere enn pristoppen i slutten av januar.

Sølvprisen har fulgt samme mønster. En unse handles nå for 84,42 dollar, som er omtrent 30 dollar lavere enn rekorden for sølv, som også ble satt i slutten av januar i år.

Bitcoin–prisen er svakt ned for dagen, men har steget flere tusen dollar siden USAs angrep på Iran lørdag. Kryptovalutaen handles torsdag for 72.484,84 dollar, mot 65.696,42 dollar lørdag.

Read Entire Article