Rekordverdi for oljeeksport: Høyeste handelsoverskudd siden 2023

2 hours ago 1


Saken oppdateres.

Det oppgir Statistisk sentralbyrå (SSB).

Handelsoverskuddet i mars endte på 97,5 milliarder kroner.

Det er det høyeste handelsoverskuddet siden januar 2023, ifølge SSB.

– I tillegg til de rekordhøye oljeinntektene bidro også svært høy fastlandseksport og store gassinntekter til denne eksportverdien, sier seniorrådgiver Jan Olav Rørhus.

Slik fordelte eksporten og importen seg:

  • Eksportinntektene var på 199,9 milliarder kroner, opp 28,5 prosent fra mars i fjor.
  • Importen var på 102,5 milliarder, opp 5,9 prosent fra samme periode i fjor

Kronen har også styrket seg betydelig i år, og i mars var den nær fem prosent sterkere enn i mars i fjor. Dette gir lavere inntekter til eksportindustrien, men gjør importen billigere for nordmenn.

– Høyeste eksportverdien noensinne

Ifølge SSB eksporterte Norge råolje for 57,4 milliarder kroner i mars, opp 67,9 prosent fra mars i fjor.

Både prisene og volumene økte. Oljeprisen var i snitt på 1.014 kroner per fat i mars. Volumene økte med 27,3 prosent fra mars i fjor til 56,6 millioner fat.

– Stengingen av Hormuzstredet har gitt et betydelig tilbudssjokk i oljemarkedet, noe som bidro til de høye oljeprisene i mars, og dermed den høyeste eksportverdien noensinne, sier Jan Olav Rørhus i SSB.

Høyeste gasseksportverdi siden 2023

Norge eksporterte gass for 69,3 milliarder kroner i mars, opp 19 prosent fra samme tid i fjor.

Dette er høyeste eksportverdien siden februar 2023, og skyldes høyere priser.

Eksportverdien for norsk gass toppet seg i august 2022, da den var på over 200 milliarder kroner. I den perioden var gassprisene i Europa mange ganger høyere enn i dag, etter stans i Russlands gasseksport til Europa.

Snittprisen på norsk gasseksport i mars var på 6,46 kroner per kubikkmeter, opp rundt én krone kubikkmeteren fra samme tid i fjor.

Volumene falt 0,3 prosent fra mars i fjor til 10,2 milliarder kubikkmeter.

– Gassprisen ble i mars påvirket av geopolitisk uro i Midtøsten. Dette førte i praksis til stans i leveranser av flytende naturgass gjennom Hormuzstredet. Samtidig bidro lav fyllingsgrad i europeiske gasslagre til å holde prisene oppe, sier Rørhus.

Nest høyeste fastlandseksport

I tillegg var eksporten av varer fra fastlandet oppe i tidenes nest høyeste nivå på 73 milliarder kroner i mars, opp 16,1 prosent fra mars i fjor.

Noe av oppgangen skyldes eksport av omformerplattformer til havvindprosjekter.

Fiskeeksporten steg 2,8 prosent til 14,6 milliarder, tross krig i Midtøsten og sterkere krone, påpeker SSB.

Norge hadde også rekordhøy våpeneksport på 2,1 milliarder kroner i mars, særlig knyttet til bomber, granater og utskytingsramper.

De største mottakerlandene var Litauen, Australia og Polen, ifølge SSB.

Høy import av strøm

Norge importerte mye strøm i mars, etter en periode med høyt forbruk og lavt tilsig til norske vannmagasiner.

Ifølge SSB var importvolumet på 2,4 terawattimer (TWh) i mars, det nest høyeste som er målt.

Verdien av importen var på 2,1 milliarder kroner.

Read Entire Article