Regjeringen jekker ned vekstanslagene for norsk økonomi, mens prisvekstanslaget oppjusteres.
Tirsdag morgen presenterte regjeringen nøkkeltall fra det reviderte nasjonalbudsjett, som er en oppdatering på nasjonalbudsjettet som ble lagt frem i oktober.
Finansdepartementet la frem følgende anslag for norsk økonomi for 2026:
- BNP-vekst på 1,7 prosent i år, mot anslaget på 2,1 prosent fra i fjor høst.
- Samlet inflasjon på 3,5 prosent, mot 2,2 prosent i oktober i fjor.
- Kjerneinflasjonen, som ser bort fra energipriser og avgiftsendringer, er anslått å komme på 3,2 prosent i år.
- Arbeidsledigheten for 2026 blir anslått å være på 2,1 prosent.
– Aktiviteten i norsk økonomi ventes å holde seg oppe både i år og neste år som følge av fortsatt lav arbeidsledighet, sysselsettingsvekst og god reallønnsvekst, skriver departementet i en pressemelding.
Les også
Trumps fire scenarioer for Iran-krigen
– Økt usikkerhet
Regjeringen viser til at en BNP-vekst på 1,7 prosent er nær et normalnivå.
– Samtidig har konflikten i Midtøsten bidratt til økt usikkerhet, og utsikter til høyere prisvekst og renter gjør at veksten i norsk økonomi nå anslås litt lavere enn i nasjonalbudsjettet, skriver departementet.
Statistisk sentralbyrå (SSB) la frem inflasjonstall for norsk økonomi mandag denne uken. Den generelle prisveksten endte på 3,4 prosent, mens kjerneinflasjonen kom inn på 3,2 prosent.
Bruker mindre oljepenger
Finansdepartementet legger også opp til en oljepengebruk i 2026 på 579 milliarder kroner.
I det endelige budsjettet som ble vedtatt før jul ble pengebruken oppgitt til 584 milliarder kroner, etter Ap-regjeringens budsjettforhandlinger med Sp, Rødt, MDG og SV.
Regjeringens nøkkeltall kommer i forkant av revidert nasjonalbudsjett for 2026 som offentliggjøres klokken 11.45.
Publisert: 12.05.26 kl. 08:00Oppdatert: 12.05.26 kl. 08:42
15 hours ago
7







English (US)