Putin foreslår å starte direkte samtaler med Ukraina

9 hours ago 3


Han sier at det nå er opp til Ukraina.

– Vi har aldri avvist dialog med Ukraina, sier Putin på en pressekonferanse natt til søndag norsk tid.

Putin sier også at han skal snakke med Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan søndag.

– Vi er innstilt på seriøse samtaler med Ukraina. Målet er å fjerne de grunnleggende årsakene til konflikten og skape langvarig fred med historisk perspektiv, sa Putin til journalistene i Moskva.

Russlands tre dager lange ensidige våpenhvile i Ukraina, utløp ved midnatt russisk tid.

Ukraina har sagt våpenhvilen ble brutt flere hundre ganger av russerne selv, mens Putin i natt hevdet at Ukraina hadde brutt våpenhvilen.

Truer Russland med nye sanksjoner

Lørdag ble Ukraina og den såkalte koalisjonen av villige land enige om et forslag om en 30 dager lang betingelsesløs våpenhvile i Ukraina fra 12. mai, et forslag også USAs president Donald Trump skal ha sluttet opp om.

Dersom Russland sier nei til forslaget, venter strengere vestlige sanksjoner, inkludert med støtte fra Trump.

Putin har ikke gått med på en slik våpenhvile fra mandag. På pressetreffet natt til søndag nevnte ikke han utspillet fra Ukraina og dets allierte, men sa at han ikke vil stille betingelser.

– Vi utelukker ikke at det under forhandlingene kan bli enighet om ny våpenhvile, en ny våpenhvile som overholdes av både Russland og Ukraina ville være det første skrittet mot varig fred, og ikke opptakt til fortsatt væpnet konflikt, sa Putin på pressetreffet natt til søndag, uten å nevne lørdagens våpenhvileutspill fra Ukraina og landets allierte.

En gruppe menn i dress

Keir Starmer, Volodymyr Zelenskyj, Emmanuel Macron, Friedrich Merz og Donald Tusk i Kyiv lørdag.

Foto: Stefan Rousseau / Reuters / NTB

Putins talsmann Dmitrij Peskov blåste lørdag i trusselen om skjerpede vestlige sanksjoner, men sa at Russland skal vurdere utspillet. Russland setter som betingelse at en våpenhvile ikke må la Ukraina omplassere sine styrker, og Vesten må stanse alle forsyninger av våpen til Ukraina, sa Peskov.

Publisert 11.05.2025, kl. 00.54 Oppdatert 11.05.2025, kl. 05.01

Read Entire Article