PST følger med på flere personer de frykter kan utføre terror i Norge. En ny trusselvurdering for folkesamlinger og arrangementer er nå klar.
– PST har det siste året ved flere anledninger satt inn tiltak overfor personer der vi vurderer at det er en reell risiko for at de utgjør en terrorfare, sier Gry Bull-Hansen til NTB.
Hun er leder for strategisk analyse ved kontraterroravdelingen i Politiets sikkerhetstjeneste (PST).
Fredag publiserer PST en ny trusselvurdering for festivaler, feiringer og andre arrangementer hvor mange folk samles. Der trekkes ekstreme islamister og høyreekstremister fram som de største trusselaktørene i Norge.
– Sivile folkemengder er utsatt og er et mål for særlig ekstreme islamister, som anser alle i Vesten som et mål. Folkeansamlinger er ofte ubeskyttet, så det er enklere å planlegge og gjennomføre et angrep mot den type mål, sier Bull-Hansen.
Hun forteller at personene de har satt inn tiltak mot, er både ekstreme islamister og høyreekstreme.
– De befinner seg ulike steder i landet og har ulik alder. Men vi ser jo, som vi har nevnt tidligere også, at flere er unge. Det er noe som bekymrer oss, sier hun.
(NTB)