Prinsesse Märtha Louise i eiendomskrangel

1 month ago 11


 Thomas Fure / NTB og Gisle Oddstad / VG VIL BETALE MINDRE: Prinsessse Märtha Louise og Durek kjøpte dette huset på Stabekk august 2023. Nå går hun til sak. Foto: Thomas Fure / NTB og Gisle Oddstad / VG

Prinsessen vil ha prisavslag for huset som hun kjøpte av tidligere direktør for Nasjonalmuseet, Karin Hindsbo.

Fredag 4. april kl. 22:52

Kortversjonen

  • Prinsesse Märtha Louise vil ha prisavslag på huset hun kjøpte av Karin Hindsbo.
  • Tvistesaken skal opp i Asker og Bærum tingrett i november.
  • Prinsessens krav er ukjent, men huset ble kjøpt for 18,6 millioner kroner.
  • Hun ønsker å rive og bygge nytt, men Bærum kommune har innført midlertidig byggeforbud.

Det kommer frem i en beramming ved Asker og Bærum tingrett. Det er satt av to dager i midten av november til tvistesaken.

Det er ikke hvem helst prinsesse Märtha Louise har saksøkt: Den tidligere eieren av huset er Karin Hindsbo (51), direktør for Tate Modern London, Storbritannias nasjonalmuseum for moderne kunst og en av verdens mektigste kunstinstitusjoner.

 Paul Sigve Amundsen / VGTIDLIGERE EIER: Danske Karin Hindsbo var fram til 2023 direktør for Nasjonalmuseet. I dag bor hun i London og er direktør for mektige Tate Modern. Foto: Paul Sigve Amundsen / VG

Verken prinsessens manager Carina Scheele Carlsen eller noen av partene i saken ønsker så langt å kommentere. Prinsesse Märthe Louuises advokat i tvistesaken, Erik Johnsen, sier til VG fredag kveld at han ikke har noen kommentar.

Firmaet Claims Link bestyrer saken på vegne av saksøkte Hindsbo og partneren Martin Smith-Sivertsen (59). Smith-Sivertsen er tidligere byråd i Bergen for Høyre, eiendomsutvikler og musiker.

– Vi er et skadeoppgjørsselskap som representerer de saksøkte. Vi finner det ikke riktig å kommentere saken nå som den skal behandles i tingretten, skriver firmaets direktør Elisabeth Danielsen Bogen til VG.

 Javad Parsa / NTBLANG VENTETID: Prinsessen og sjamanen venter ennå på å kunne flytte inn i huset på Stabekk. Her er de to på rød løper ved premieren av Netflix-serien «Milliardærøya» i fjor høst. Foto: Javad Parsa / NTB

Berammingslisten ved Asker og Bærum tingrett beskriver saken enkelt og greit som: «Krav om prisavslag etter kjøp av fast eiendom». VG er ikke kjent med hva prinsesse Märtha Louise krever, eller hvilken begrunnelse som ligger bak kravet.

Karin Hindsbo og Martin Smith-Sivertsen har fredag kveld ikke besvart VGs henvendelser.

Fram til 2023 var Karin Hindsbo direktør for det norske Nasjonalmuseet, og hadde ansvar for byggingen av det nye museet i Vika i Oslo.

 Thomas Fure / NTBKONFLIKT-HUSET: Boligen på Stabekk utenfor Oslo gikk for 18,6 millioner kroner i 2023. Foto: Thomas Fure / NTB

Les også: Nasjonalmuseets direktør til VG:  Burde ikke møtt Tangen i London

Da hun flyttet til Tate-jobben i London, solgte hun huset på Stabekk, som hun hadde eid sammen med Martin Smith-Sivertsen.

Husets nye eier var prinsesse Märtha Louise, som august 2023 kjøpte det for 18,6 millioner kroner – 750.000 over prisantydning.

Siden da har huset vært en hodepine for henne og ektemannen Durek Verrett. De har ønsket å rive og bygge nytt på eiendommen, men har fått nei til fra Bærum kommune, som har nedsatt midlertidig byggeforbud i hele boligområdet.

 Annika Byrde / NTBMEKTIG: Karin Hindsbo var i flere år en av kultur-Norges mektigste, som sjef for Nasjonalmuseet. Her tar hun imot kronprinsesse Mette-Marit i 2022, da kronprinsessen overleverte en kjole til Najsonalmuseets samling. Foto: Annika Byrde / NTB

Deretter meldte Se og hør i januar i år at en ny reguleringsplan for området antagelig fører til at alle byggevedtak i området utsettes til 2026.

I mellomtiden bor prinsesse Märtha Louise og ektemannen Durek Verrett i huset som prinsessen ennå eier i Lommedalen.

Tips oss

Har du tips til denne saken?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Read Entire Article