For statskanalen og programmets nye sjef, Torfinn Borkhus (44), er fenomenalt fornøyde, til tross for kritikken.
Torsdag 17. april kl. 16:42– Viggo trengte vel noen år på å kjøre seg inn, han også, humrer folldølen som i år har overtatt norsk radios mest tradisjonelle radioprogram etter at Viggo Valle (70) gikk av som «Påskelabyrinten»-general etter 37 år med standardspørsmålet «Kor ska vi reis?».
«Et kvarter ute i den nye varianten av Påskelabyrinten takker jeg ærbødigst for meg. Skvalder og fjas».
«Påskelabyrinten» kunne aldri bli det samme uten Viggo Valle, og alt har sin ende, MEN; ka i svarte ska deltakeran med en hjelper?».
«Påskelabyrinten» er erstattet med påskekakling, og hvis det var én ting dette programmet ikke trengte så var det en forvirret kjendis».
«Babla går i ett. Slitsomt å høre på. Det burde holde med én programleder».
Dette er bare noen få av reaksjonene på sosiale medier etter det første programmet mandag denne påskeuken. Det tar Torfinn Borkhus med stor ro. Han visste at det var store sko å fylle etter Viggo Valle, men påpeker at han selv har skostørrelse 46 ...
– Jeg har storkost meg og synes vi har fått en fenomenal start. Jeg er absolutt ikke redd for fortsettelsen. Jeg gjør dette på min måte og er mer rotet i popkulturen. Så har jeg et fabelaktig team med medhjelpere som lager ting som er i min blindsone, sier Borkhus.
Han har allerede fått tilbakemeldinger på at nå kan hele familien høre på «Påskelabyrinten».
Les også: Tusen takk for alt, Viggo!
– I dag hadde vi med Lillebjørn på ti år som ringte inn fra hytta, det var veldig artig, sier han.
Torfinn Borkhus får støtte fra sin kanalsjef i NRK1, Bjørn Tore Grøtte.
– Jeg er strålende fornøyd med «nye» «Påskelabyrinten». Lyttertallene er bedre enn på mange år. Det er flere som hører, og de hører lenger enn før. Det imponerer meg stort, sier Grøtte til VG.
– Men for meg er kanskje det beste vi kan gjøre for å sette pris på en tradisjon, å foredle den sånn at den kan leve videre. Vi ser på tallene at vi engasjerer yngre og bredere med dette nye konseptet, sier han.
Les også: Viggo Valle leder «Påskelabyrinten» for siste gang
Kanalsjefen opplyser at det i år foreløpig har vært 550.000 lyttere med en markedsandelen på 52,2 %.
– Lyttertiden er på hele 33 minutter, noe som er svært høyt på én radiotime, sier Bjørn Tore Grøtte, som heller ikke er overrasket at det kommer reaksjoner når et tradisjonsrikt radioprogram får ny drakt.
– Enkelte hadde helst sett at vi ikke laget dette, da Viggo ble pensjonist. Jeg tror også reaksjonene hadde vært sterkere om Torfinn latet som han er Viggo, sier Grøtte og sier det er rom for justeringer.
Som NRK-pensjonist har Viggo Valle tatt med seg påskelabyrintideen til sin egen podkast, «Kor ska vi reis?».
Det er uproblematisk for NRK.
– Viggo har i mange år reist rundt og holdt quizer på ulike steder inspirert av «Påskelabyrinten», og for meg er det ikke overraskende at han vil prøve podkast. Boka han ga ut har også NRK-logo på seg. Så det er gjort i dialog med oss, sier Bjørn Tore Grøtte.