Pakistan testet ballistisk rakett

13 hours ago 5


Det har gått over en uke siden 26 personer ble drept på turiststedet Pahalgam i indisk Kashmir.

India mener pakistanske grupper stod bak angrepet.

Pakistanske myndigheter avviser at de har hatt noe med det å gjøre. Landet sier imidlertid at de har troverdig etterretning som viser at India planlegger å starte militære handlinger.

– La det ikke være noe tvil, enhver militær feil fra India vil bli møtt med en rask og bestemt respons, sier pakistansk hærsjef, general Asim Munir, ifølge Reuters.

Lørdag testet Pakistan en ballistisk rakett.

Formålet med oppskytingen var å sikre at styrkene er operasjonelle og å «validere viktige tekniske parametere», inkludert rakettens avanserte navigasjonssystem og styring.

Bakke-til-bakke-raketten har rekkevidde på 450 kilometer, opplyser det pakistanske militæret.

Dette skjer etter at Indias statsminister Narendra Modi har gitt militæret frihet til å bestemme hvordan og når de vil svare på angrepet i Pahalgam, ifølge indiske nyhetskanaler.

Hittil er det Kashmir resistance som har påtatt seg ansvaret for drapene.

Innbyggere i Kashmir bes om å fylle matlagrene

Siden angrepet i Pahalgam har de to landene utvekslet ild på tvers av den såkalte kontrollinjen som deler Kashmir.

Fredag ba myndighetene i pakistansk Kashmir befolkningen nær grensa til den indiske delen om å fylle opp matlagrene.

– Det er gitt instruks om å fylle opp matrasjoner til to måneder i de 13 lokalsamfunnene langs kontrollinjen.

Det sier statsministeren i pakistansk Kashmir, Chaudhry Anwarul Haq.

en mann i militæruniform på en scooter i en travel gate

En indisk paramilitær står vakt nær Pahalgam, sør for Srinagar, den 22. april 2025.

Foto: TAUSEEF MUSTAFA / AFP / NTB

Lokalregjeringen har opprettet et krisefond på en milliard rupi for å sikre mat, medisiner og andre nødvendige varer. Det tilsvarer omtrent 37 millioner norske kroner.

Siden angrepet på turistene har landene innført flere tiltak mot hverandre:

I tillegg har Pakistan stengt over tusen religiøse skoler.

– Vi har kunngjort en ti dager lang pause for alle madrasaer i Kashmir, sier Hafiz Nazeer Ahmed til Reuters.

Han sier sikkerhetstjenesten er bekymret for at indiske styrker skal angripe på skolene.

Kjendiser utestengt fra Instagram

Siden angrepet har en rekke Instagram-kontoer til pakistanske skuespillere og kjendiser blitt blokkert i India.

Den pakistanske skuespilleren Mahria Kahn er én av dem som nå er blokkert i India, skriver Economic Times. Hun er blant landets best betalte skuespillere, og har 11,6 millioner følgere på Instagram.

Torsdag ble også Instagram-kontoen til den olympiske gullmedaljevinneren i spydkast, Arshad Nadeem, blokkert, ifølge Times of India.

en mann som holder en gullmedalje

Arshad Nadeem vant gull under OL i Paris i 2024.

Foto: Alina Smutko / Reuters / NTB

– Kontoen er ikke tilgjengelig i India. Dette er fordi vi følger en juridisk forespørsel om å begrense dette innholdet, står det i et Instagram-varsel, ifølge BBC.

India har ikke offisielt kommentert hvorfor kontoene er blokkert.

Flere pakistanske nyhetskanaler har også blitt blokkert i India tidligere denne uken, etter å ha spredt det som ble beskrevet som provoserende innhold, skriver kanalen.

USA vil dempe spenningen mellom landene

USAs utenriksminister Marco Rubio ringte torsdag ledere i Pakistan og India i et forsøk på å dempe spenningen mellom landene.

USAs utenriksminister Marco Rubio, her under et møte i Washington, D.C. 25. april.

USAs utenriksminister Marco Rubio.

Foto: KEVIN DIETSCH / AFP / NTB

Ifølge det amerikanske utenriksdepartementet snakket Rubio med Pakistans statsminister Shehbaz Sharif og Indias utenriksminister Subrahmanyam Jaishankar.

Jaishankar skriver i et innlegg på X at han sa til Rubio at «gjerningsmennene, støttespillere og planleggerne av angrepet må stilles for retten».

På den andre siden oppfordrer pakistansk statsminister USA til å presse India til å «dempe retorikken og handle ansvarlig».

Frykt blant befolkningen

Siden angrepet har det blitt rapportert om at folk fra Kashmir, som bor i indiske byer, har blitt trakassert og truet av høyrevridde grupper, naboer og medstudenter.

Videoer som viser studenter som blir jaget ut av campus og banket opp på gatene florerer på nettet, skriver BBC.

Ummat Shabir er sykepleierstudent i Punjab. Hun forteller til kanalen at kvinner i nabolaget hennes kalte henne «terrorist» og sa at hun burde kastes ut fra landet.

– Samme dag ble klassekameraten min kastet ut av en taxi av sjåføren da han fant ut at hun var fra Kashmir, sier hun.

Sikkerhetsstyrker i Kashmir utfører omfattende tiltak for å finne de som sto bak angrepet. De har arrestert tusenvis av mennesker, stengt over 50 turiststeder, sendt inn flere soldater og sprengt hjemmene til familiene til mistenkte militante.

Dette har skapt frykt og uro blant befolkningen, og mange mener at handlingene er en form for kollektiv straff mot dem.

Publisert 03.05.2025, kl. 11.31

Read Entire Article