Oscar-akademiet legger seg flate: Beklager etter angrep på palestinsk regissør

2 days ago 9


 HAZEM BADER / AFP / NTBHamdan Ballal, her med hovent ansikt etter det ferske angrepet, poserer med Oscar-statuetten hjemme i Susiya, sør på den okkuperte Vestbredden, torsdag. Foto: HAZEM BADER / AFP / NTB

Nærmere 700 Hollywood-ansatte signerte protestbrev mot Oscar på grunn av det berømte filmakademiets taushet.

Lørdag 29. mars kl. 23:00

Kortversjonen

  • Nesten 700 Hollywood-ansatte protesterte mot Oscar-akademiet på grunn av deres taushet om angrepet på filmskaperen Hamdan Ballal.
  • Filmskaperen ble angrepet av israelske bosettere tre uker etter å ha vunnet en Oscar for dokumentarfilmen «No Other Land».
  • Akademiets ledere har nå beklaget sin manglende respons på hendelsen.

Filmskaperen Hamdan Ballal ble holdt fanget i 24 timer etter at han ble angrepet av israelske bosettere utenfor sitt eget hjem i Susiya på Vestbredden tidligere denne uken.

Den palestinske regissøren vant 2. mars i år Oscar for den norskpalestinske dokumentarfilmen «No Other Land».

Da filmakademiet først kommenterte hendelsen onsdag, nevnte de hverken Ballal eller filmen ved navn. Dette utløste kraftige reaksjoner fra filmverdenens elite.

Superstjerner signerte

Nå har Oscar-akademiet beklaget sin manglende respons etter at angrepet, melder medier som Washington Post, BBC og The Guardian.

 Mike Blake / Reuters / NTBHamdan Ballal og Rachel Szor poserer med oscar-statuettene etter Oscar-utdelingen i Los Angeles tidligere denne måneden. Foto: Mike Blake / Reuters / NTB

Akademiets toppledere Bill Kramer og Janet Yang sendte fredag ut en skriftlig unnskyldning til medlemmene etter at over 600 filmfolk, inkludert stjerner som Mark Ruffalo, Javier Bardem, Olivia Colman, Joaquin Phoenix, Emma Thompson og Richard Gere, hadde kritisert dem for ikke å fordømme angrepet.

«Vi beklager at vi ikke direkte nevnte Ballal og filmen ved navn. Vi vil gjøfre det helt klart at akademiet fordømmer vold av denne typen hvor som helst i verden», skrev lederne i e-posten.

Denne videoen skal vise angrepet:

Ballal ble ifølge vitner og aktivister angrepet av maskerte israelske bosettere.

«Det er uforsvarlig for en organisasjon å anerkjenne en film med en pris i begynnelsen av mars, for så å ikke forsvare filmskaperne bare noen uker senere», står det i protestbrevet.

«Angrepet på Ballal er ikke bare et angrep på én filmskaper – det er et angrep på alle som våger å være vitne og fortelle ubehagelige sannheter», skrev de protesterende akademimedlemmene.

Har du sett «No Other Land»?aJabNei

– Han sparket hodet mitt som en fotball, uttalte Ballal om en av bosetterne kort tid etter løslatelsen.

Med blåmerker i ansiktet og blod på klærne fortalte han til AP at han ble holdt på en militærbase.

– Hele kroppen min er smerte. Jeg hørte soldatenes stemmer, de lo av meg ... Jeg hørte «Oscar», men jeg snakker ikke hebraisk, forklarte han.

Det israelske forsvaret (IDF) har på sin side hevdet at det brøt ut et voldelig sammenstøt mellom palestinere og israelere. De hevder at tre palestinere og en israeler ble pågrepet, mistenkt for å ha kastet steiner mot sikkerhetsstyrker.

«No Other Land», som ble laget av et team med palestinske og israelske aktivister – og med norske produsenter, dokumenterer palestinernes kamp i et område på Vestbredden der israelske militære bulldosere har revet hjem og landsbyer.

Dette er ikke første gang Oscar-akademiet havner i en kontrovers knyttet til konflikten i Midtøsten. I fjor skapte den britiske regissøren Jonathan Glazers takketale om «avhumanisering» stor debatt i Hollywood.

Read Entire Article