Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_2b121981b92324bf020a80eb9747b878, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Opta: Norge på topp ti over mulige VM-vinnere i fotball - NorwayToday

Opta: Norge på topp ti over mulige VM-vinnere i fotball

2 hours ago 3


Statistikk- og analysetjenesten Opta har Norge på 9.-plass i sannsynlighetsberegningen over hvem som blir verdensmester i fotball i 2026.

 Lise Åserud / NTBNorges landslagssjef Ståle Solbakken blir kastet i været etter 4-1-seieren mot Italia i VM-kvalifiseringskampen 17. april da Norge ble endelig klar for mesterskapet til sommeren. Foto: Lise Åserud / NTB
Oppdatert tirsdag 2. desember kl. 07:21
  • Norge er på 9.-plass i Optas beregning over hvem som blir verdensmester i fotball i 2026.
  • Norge har større sjanse enn Nederland, Belgia og Kroatia ifølge analysen.
  • Spania topper listen med 17 % sjanse, etterfulgt av Frankrike og England.
  • Norge har 2,4 % sjanse til å vinne mesterskapet.

Optas superdatamaskiner har produsert sine første sannsynlighetsberegninger foran mesterskapet, og der kommer altså Norge godt ut.

Optas analyseverktøy mener det er mer sannsynlig at Norge blir verdensmestere enn at antatt sterkere fotballnasjoner som Belgia og Kroatia blir det.

Det kommer fram i analysen som blant annet er presentert på X.

Fredag trekkes VM-gruppene. Trekningen kan du følge på VG.

I Optas analyse er Norge plassert mellom nasjonene Nederland og Colombia med 2,4 prosents sjanse til å bli verdensmester i sluttspillet i USA, Canada og Mexico i juni og juli til sommeren.

Ifølge Optas beregninger er det Spania som ligger best an av til å ta VM-gullet til sommeren. De har satt sjansen for det til 17 prosent. Bak der har de regnet ut at Frankrike har 14,1 prosents sjanse, mens England er på 3.-plass med 11,8 prosents vinnermulighet.

Spania, Frankrike og England er de eneste nasjonene som det blir antatt har over ti prosents mulighet til å bli verdensmester.

Bak England følger Argentina (8,7), Tyskland (7,1), Portugal (6,6), Brasil (5,6) og Nederland (5,2) hakk i hæl før altså Ståle Solbakkens menn kommer inn på listen.

Da er ikke playoffvinnerne regnet med. Det er sannsynlighetsberegnet til 3,7 prosent at vinneren av VM-gullet vil være en playoffvinner. Blant de nasjonene kan Sverige og Danmark bli.

Publisert: 02.12.25 kl. 07:18Oppdatert: 02.12.25 kl. 07:21

Logg inn for å lese og kommentere - helt gratis!

Read Entire Article