Fire personer er siktet for å ha planlagt drap på en tenåringsgutt. Politiet mener motivet er sjalusi, får VG opplyst.
Torsdag 20. mars kl. 20:35Kortversjonen
- Fire personer er siktet for å ha planlagt drap på en tenåringsgutt i Stavanger.
- Politiet mener sjalusi kan være motivet, ifølge VGs opplysninger.
- To siktede menn i 20-årene er løslatt.
Det var torsdag forrige uke at en 17-åring ble pågrepet med kniv utenfor et hus i Stavanger. Politiet mente at målet var sønnen av en politimann, som bodde i huset.
Politiet mener motivet kan være sjalusi, ifølge VGs opplysninger.
– Vi har en formening om hva vi mener motivet er og vi etterforsker flere hypoteser. Jeg vil ikke si noe konkret om hva det er, sier politiadvokat John Ivar Johansen til VG.
John Ivar Johansen
Totalt er fire personer siktet i drapsfordunds-saken
– en 16-åring, en 17-åring og to menn i starten av 20-årene.16-åringens forsvarer, advokat Jørund Lægland, har ingen kommentar til denne saken.
Heller ikke advokat Marius Dietrichson, som forsvarer den ene mannen i 20-årene, og advokat Knut Lerum, som forsvarer den andre mannen i 20-årene, har noen kommentar til opplysningene.
Advokat Stian Kristensen forsvarer 17-åringen som ble pågrepet med kniv utenfor fornærmedes bolig. 17-åringen har ikke tatt stilling til straffskyld.
– Jeg ønsker ikke å spekulere noe i det, men jeg vet at motiv er noe politiet prøver å finne nærmere ut av, sier han til VG.
Forsvarer
Den fornærmede er en tenåringsgutt i Stavanger. Bistandsadvokaten hans, advokat Inger Marie Sunde, ønsker ikke å kommentere denne saken.
Sverige-kobling svekket
Saken har fått stor oppmerksomhet i media. Flere medier har meldt at saken skal ha forgreninger til kriminelle miljøer i Sverige.
Denne hypotesen er nå svekket, men politiet kan fremdeles ikke utelukke det, ifølge VGs opplysninger.
– Vi ønsker ikke å si noe på nåværende tidspunkt av hensyn til den videre etterforskningen, sier politiadvokat Johansen.
De to første som ble pågrepet – 17-åringen og en 16-åring – sitter fremdeles fengslet. 17-åringen blir imidlertid løslatt fredag.
– Barn skal ikke fengsles lenger enn strengt nødvendig, og her ser vi at andre tiltak vil være dekkende, forteller Johansen.
De to siktede mennene i 20-årene har begge blitt løslatt.
– De er løslatt fordi vi anser at det ikke er noe bevisforspillelsesfare rundt deres rolle i saken.
Johansen sier at saken ble grundig etterforsket i helgen.
– Vi har kommet et godt stykke på vei. Men det er fortsatt ganske mye som gjenstår med tanke på digitale beslag og avhør av potensielle vitner og andre personer som kan ha kjennskap til dette.
Politiadvokaten forteller at de ikke kan utelukke at flere bli siktet.
– Men per nå er det ingen andre vi vurderer om vi skal sikte eller ikke.