Tidligere justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) får sikkerhetsklarering i tide til lukket PST-høring.
Det er dermed ingen formelle hindringer for at hun skal kunne møte i den lukkede kontrollhøringen om Politiets sikkerhetstjeneste på fredag.
Mandag og fredag denne uken holder kontrollkomiteen på Stortinget en lukket høring om PST. Høringen tar for seg den hemmelige delen av Riksrevisjonens rapport som retter sterk kritikk mot sikkerhetstjenesten.
Tidligere justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl er innkalt til høringen på fredag. Det har imidlertid vært knyttet usikkerhet til om hun ville rekke å bli sikkerhetsklarert i tide.
Mehl må ha klarering for å kunne lese den hemmeligstemplede rapporten til Riksrevisjonen.
Klareringen er nå i orden, får VG opplyst.
– Det er bra. Det betyr at vi kan få mer informasjon enn vi ellers kunne ha fått. Jeg forventer at hun kan sette seg godt inn i den graderte rapporten før høringen, sier Julie E. Stuestøl (MDG) som er saksordfører for kontrollkomiteen.
VG har vært i kontakt med Mehl, men hun ønsker ikke å kommentere saken.

14 hours ago
2









English (US)