Økte priser: – Kan ikke unne oss nye ting

2 months ago 23


Nordmenn kjenner prisveksten på lommeboken, samtidig som renteutviklingen kan stikke enda flere kjepper i hjulene for privatøkonomien.

 Emilie Ulvang og William Hodgson er forberedt på å fortsette å sette luksusen til side, dersom renten ikke kuttes. Foto: Eric Kjerstad Solheim

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Kortversjonen

– De som har gratis kaffe på jobb er heldige, sier Emilie Ulvang til E24.

Hun og ektemannen William Hodgson har nemlig spesielt merket seg prisene på kaffe og sjokolade, og det med god grunn:

  • Nye tall mandag viser at prisveksten steg 3,6 prosent i februar. Dette langt over Norges Banks mål på to prosent.
  • På et år har matprisene steget 7,6 prosent. For februar var økningen 1,8 prosent.
  • Spesielt sukkerholdige varer steg mye i februar. På et år har sjokoladeprisene økt med 24,2 prosent.
  • Prisene på strøm, inkludert nettleie, var 7,1 prosent høyere i februar enn på samme tid i 2024.

De ferske tallene gjør ekspertene usikre på om det vil bli rentekutt i mars, slik som ventet.

Hva vil det si for dere om det ikke blir rentekutt?

– Da fortsetter vi å leve med et stramt budsjett, og kan for eksempel ikke unne oss nye ting, svarer Ulvang, før hun fortsetter:

– Det blir mindre sparing og færre oppgraderinger. Det er en del ting som skulle ha vært byttet ut, men som vi har droppet. Sånn har det vært i tre år nå.

Hvordan har din økonomi utviklet seg det siste året?

Jeg har dårligere råd

Jeg har fått bedre råd

Ting er ganske likt

Langt fra forventningene

KjerneinflasjonenKjerneinflasjonenPrisveksten uten endringer i energipriser og avgifter steg 3,4 prosent i februar, mot 2,8 prosent i januar. Dette er tallet Norges Bank ser mest på når styringsrentenstyringsrentenStyringsrenten brukes for å styre inflasjon, økonomisk vekst og arbeidsledighet, og bestemmes av sentralbanken i et land. settes.

– Norges Bank har signalisert at renten skal ned i mars, og videre ned gjennom året. Grunnen til at dagens tall gjør dette vanskeligere, er spørsmålet om dette er et varig skifte eller om det er enkeltkomponenter som slår ut, sier sjeføkonom Kjetil Martinsen i Swedbank til E24.

Sjeføkonom i Swedbank, Kjetil Martinsen. Foto: E24

Swedbank, i motsetning til andre, tror fortsatt at det blir rentekutt i mars, men at det blir færre rentekutt enn ventet gjennom året.

– I den brede befolkningen har Norges Bank «lovet» et rentekutt, men lovnaden har hele tiden vært betinget med hvordan Norges Bank så verden den gang, sier Martinsen og fortsetter:

– Inflasjonen er virkelig ikke i tråd med forventningene, og det er der slaget står – om dette er et engangshopp eller en endring vi tar med oss videre.

Martinsen forklarer at den norske kjøpekraften er i bedring, men at forbedringen er mindre enn ventet.

– Man fikk mindre igjen for lønnen i februar enn i januar, sier sjeføkonomen.

– Det begynner å bli tight å leve

– Det er høyt, men forståelig med tanke på verdensbilder, svarer Synne Haga når E24 presenterer henne for de økte prisene.

– Men jeg får litt sjokk innimellom, når det hopper ti kroner fra en uke til en annen. Prisene har økt gradvis, men selvfølgelig, man ser jo at ting har blitt dyrere, sier Haga.

Synne Haga traff på E24 i Oslo sentrum. Foto: Eric Kjerstad Solheim

– Jeg har lagt merke til prisene. Heldigvis er jeg flink til å tilpasse meg, men jeg har virkelig kjent at jeg ikke klarer å kjøpe like mye som tidligere, sier studenten Eva Beenish Khan-Christensen.

Eva Beenish Khan-Christensen peker på mer enn bare matpriser som grunn til at folk får dårlig råd. Foto: Eric Kjerstad Solheim

– Det begynner å bli tight å leve, sier Rikke Ellingstad.

Det sier venninnen Lise Aarøe seg enig i, før hun ramser opp tilbudsapper og det å benytte seg av fordelsmedlemskap som gode sparetips.

 Rikke Ellingstad benyttet seg blant annet av et tilbud på bagetter hos Rema 1000 i Storgata. Foto: Eric Kjerstad Solheim

Les på E24+

Ekspertene: Her ville vi investert 100.000 kroner nå

Read Entire Article