Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_4308509e71e7797c66a402df894b0eba, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Økokrim åpner etterforskning mot Mona Juul og Terje Rød-Larsen - NorwayToday

Økokrim åpner etterforskning mot Mona Juul og Terje Rød-Larsen

1 week ago 12


Juul er siktet for grov korrupsjon. Rød-Larsen er siktet for medvirkning til grov korrupsjon.

Terje Rød-Larsen og Mona Juul her fra et intervju med VG i 2016. Juul er nå siktet for grov korrupsjon av Økokrim. Rød-Larsen er siktet for medvirkning til grov korrupsjon. Foto: Harald Berg Sævereid / VG / NTB

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Saken oppdateres ...

Økokrim har besluttet å åpne etterforskning mot tidligere ambassadør Mona Juul og hennes ektemann Terje Rød-Larsen, i forbindelse med Epstein-filene.

«Juul er siktet for grov korrupsjon», skriver Økokrim, og legger til at Rød-Larsen er siktet for medvirkning til grov korrupsjon.

– Vi har åpnet etterforskning for å klarlegge om det har skjedd straffbare forhold. Vi står overfor en omfattende og, etter alt å dømme, langvarig etterforskning, sier Økokrim-sjef Pål Lønseth.

Ransaket Frogner-leilighet

Det fremgår også at Økokrim i dag har ransaket en leilighet på Frogner i Oslo, og hjemme hos et vitne.

Bakgrunnen for siktelsen mot Juul er hennes stillinger i Utenriksdepartementet. Økokrim skriver at de blant annet vil etterforske om hun har mottatt goder i forbindelse med disse.

«Økokrim arbeider fortsatt med materialet i Epstein-filene», heter det.

– Når det gjelder øvrige opplysninger i materialet, må vi komme tilbake til det på et senere tidspunkt. Det er tale om et omfattende materiale og vurderingen vil derfor fortsatt ta noe tid, sier Lønseth.

Terje Rød-Larsen har hatt omfattende kontakt med den overgrepsdømte finansmannen Jeffrey Epstein. De nylig frigitte Epstein-filene viser at de to hadde en nær relasjon over mange år.

Mona Juul gikk i helgen av som ambassadør etter at det ble kjent at hun har hatt kontakt med Epstein.

Toppdiplomater

Juul og Rød-Larsen var sentrale tilretteleggere i forhandlingene mellom Israel og den palestinske frigjøringsorganisasjonen PLO på 90-tallet som endte i den såkalte Oslo-avtalenOslo-avtaleni praksis to avtaler som ble inngått i hhv. 1993 og 1995 med sikte på en senere fredsavtale mellom partene.

Juul har hatt flere toppstillinger i UD, blant annet som Norges ambassadør til FN i New York. Rød-Larsen er tidligere diplomat, FN-tjenestemann og politiker. Han gikk av som leder for International Peace Institute (IPI) etter at det ble kjent at tankesmien hadde mottatt donasjoner fra Epstein-tilknyttede stiftelser.

– Vi noterer Økokrims siktelse om medvirkning til korrupsjon i perioden 2011-2018, sier advokat Jon Christian Elden, som rådgir Terje Rød-Larsen.

Han legger til at Rød-Larsen samarbeider fullt ut så langt det er mulig for ham, og føler seg sikker på at saken vil bli henlagt når faktum er kommet på plass i etterforskningen.

– Det er ikke naturlig for oss å kommentere detaljer så lenge Økokrim har kontroll.

E24 har forsøkt å komme i kontakt med Mona Juuls advokat, men har foreløpig ikke fått svar.

Åpnet etterforskning mot Jagland

Torsdag i forrige uke meldte Økokrim at de åpnet etterforskning mot tidligere statsminister, leder av Den Norske Nobelkomité og generalsekretær i Europarådet Thorbjørn Jagland for mistanker om grov korrupsjon.

Jaglands advokat Anders Brosveet sa til VG at de i utgangspunktet ser positivt på etterforskningen.

– Og basert på det vi har funnet så ser vi rolig på utfallet. Det er først og fremst bra for Jagland å få en autoritativ avklaring fra Økokrims side, fremfor at hele pressekobbelet skal drive hver sin lille privatetterforskning, sa han.

Les også

Går av som ambassadør etter Epstein-kontakt: – Alvorlig svikt i dømmekraften

Les også

Skipsreder Morits Skaugen om Epstein-møte: – Min familie skulle få lide

Les også

Epstein instruerte overføring av «250k» til Rød-Larsen

Les også

Rød-Larsens advokat: – Vil samarbeide fullt ut

Les også

Rød Larsen-advokat trekker seg som leder for Finanstilsyns­klagenemnda

Read Entire Article