Okeke snakker ut om Hammarby-mareritt: – Det gjorde vondt å høre det

16 hours ago 3


Han gjorde det stort i Eliteserien og ble solgt til den svenske storklubben Hammarby. Men etter et drøyt halvår var eventyret over for Obilor Okeke (23).

 Bjørn S. Delebekk / VGDaværende KFUM-spiller Obilor Okeke (venstre), her avbildet i en seriekamp mot Vålerenga våren 2025. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
Oppdatert søndag 5. april kl. 13:53
  • Obilor Okeke (23) var god for KFUM, ble solgt til Sverige, men hos storklubben Hammarby ble eventyret kortvarig.
  • Han ble nylig solgt til Allsvenskan-klubben Brommapojkarna etter nedslående beskjeder fra Hammarby-ledelsen.
  • Okeke opplevde det hele som vondt og ubehagelig.

Den tidligere KFUM-spilleren spilte riktignok noen kamper for Hammarby i den svenske cupen i 2026, men ble nylig solgt til Allsvenskan-klubben Brommapojkarna, noe Okeke omtaler som overraskende i et intervju med Aftonbladet.

Han forteller at Hammarby kjøpte en spiller for mye penger.

Overgangen til angrepsspilleren Victor Lind ble klar i slutten av februar og omtales som en rekordsignering mellom to svenske lag.

– De sa de kom til å satse på ham, at han kommer til å spille mye. Så selv om jeg skulle gjøre det bra, ved innhopp eller bra på trening, så sa de at det ville bli vanskelig med spilletid for meg, forklarer Okeke.

VG+ Sport: Se alt av Allsvenskan denne sesongen her.

Se høydepunktene fra Hammarbys serieåpning her:

  • Den 23 år gamle kantspilleren ble først kjent for å ha blitt kårets til «årets unge spiller» i Obos-ligaen i 2023.
  • I 2025 slo han imidlertid virkelig til på øverste nivå. Han scoret seks mål på 11 seriekamper på våren og sommeren for KFUM.
  • Høsten samme år ble han solgt til Hammarby der han spilte 258 minutter fordelt på ni kamper frem til serieslutt, ifølge Transfermarkt.
  • I midten av mars 2026 ble han igjen solgt – nå til Brommapojkarna.

Okeke ble av den svenske avisen spurt hvordan det var å høre at det ikke spiller noen stor rolle hvordan han presterte.

– Hva skal jeg si. Det var en ubehagelig følelse. Det gjorde vondt å høre det, sier Okeke.

 Caisa Rasmussen/TT / TT Nyhetsbyrån / NTBObilor Okeke, her i aksjon for Hammarby i en kamp i 2025. Foto: Caisa Rasmussen/TT / TT Nyhetsbyrån / NTB

Han sier også at det er en annen grunn til at det ikke var plass til ham i Hammarby.

– De skal ikke spille med to brede kantspillere og jeg har tenkt mye på det: hvorfor kjøpte de meg om de ikke har tenkt å bruke meg der jeg passer best, sier han.

Tror du Okeke blir en suksess i Brommapojkarna?

aJa, det blir han!bNei, han kommer til å slite der også.

Hammarby sesongåpnet med en sterk 3-0-seier mot regjerende ligamester Mjällby lørdag.

Mandag er det Brommapojkarna, eller BP som de sier i Sverige, sin tur. Okeke & co. møter Häcken.

Først 26. juli møtes BP og Hammarby, i det som definitivt blir en spesiell kamp for Okeke.

Sett denne fra Okeke i 2022?

Read Entire Article