Tek-aksjene trekker nok en gang Nasdaq ned.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
Saken oppdateres gjennom kvelden..
Nøkkelindeksene åpnet opp torsdag, men snur under en time ut i handelsdagen. Nasdaq faller mest.
Slik ser det ut på nøkkelindeksene:
- Den brede S&P 500-indeksen faller 0,16 prosent.
- Tek-indeksen Nasdaq faller 0,70 prosent.
- Industriindeksen Dow Jones stiger 0,46 prosent.
Flere av tek-gigantene på Nasdaq trekker indeksen ned. Blant annet er Tesla ned 1,38 prosent, Meta er ned 0,43 prosent, Broadcom er ned 1,90 prosent og Alphabet (Class A) er ned 0,95 prosent.
Les på E24+
Tollsatser og aksjemarkedet
Nvidia-aksjen stiger
Selskapet Nvidia, som produserer databrikker, er nå verdens nest største selskap målt i markedsverdi, og kniver for tiden med Apple om å være selskapet helt i topp.
Nvidia-aksjen beveget seg mye i etterhandelen etter tallslipp onsdag kveld.
I førhandelen torsdag var aksjen opp 3,44 prosent, og aksjen åpnet også opp torsdag.
Under en time ut i handelsdagen har aksjen snudd, og er ned 2,0 prosent.
– Tommel opp, sa investeringsdirektør Robert Næss i Nordea til E24 om Nvidias forventede inntekter etter tallslippet i går.
Han var dog mer skeptisk til selskapets guiding på bruttomargin, som var lavere enn analytikerne hadde forventet på forhånd.
Varsler mer toll
Torsdag skriver Donald Trump at han vil innføre toll på varer fra Mexico og Canada 4. mars.
Han varsler også at kinesiske varer vil få ytterligere 10 prosent toll fra samme dato. I tillegg skriver han at gjengjeldelsestoller, som han også tidligere har varslet, vil få «full effekt» fra 2. april.
Kronen svekker seg mot dollaren etter utspillet. En amerikansk dollar handles nå for 11,21 kroner, ifølge dataleverandøren Infront.
Sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i Sparebank1 Markets sier Trumps toll-varsler er «en ulykke for økonomien både i USA og ellers».
– Det gir et stort økonomisk tap for verden. Størst for dem som påfører tollene, men også stort for dem som blir påført tollene og for alle andre. Vi får en dårligere fungerende verdensøkonomi, sier Andreassen.