Storhamar har fått en kjempestart på semifinaleduellen i ishockey-NM mot Vålerenga. Torsdag ble det 3-1-seier på borteis.
Torsdag 20. mars kl. 21:43Seieren gir ledelse 2-0 i kvartfinaleserien som spilles best av syv kamper.
For Vålerenga ble kampen tung på flere måter. I tillegg til at de slet med å sette Storhamar under press, ble flere spillere slått ut av skader. Mathis Olimb pådro seg det som så ut som en stygg ankelskade mot slutten. Veteranen hadde tydelige smerter da han krabbet av isen.
Gjestene tok ledelsen ved Kenneth Pappalardo sent i 1. periode. Fem minutter ut i tredje periode gikk gjestene opp i 2-0 i overtallsspill. Victor Svensson fikk tid til å sikte og hamret pucken i nettet.
Snaut to minutter igjen reduserte Gabriel Koch, men Jacob Berglund la på til 3-1 i åpent mål.
Storhamar måtte klare seg siste del av torsdagens oppgjør uten profilen Andreas Martinsen. Han ble sendt av isen for å ha taklet Daniel Bøen Rokseth mot hodet. Rokseth ble tatt inn i garderoben for sjekk.
Det er lag nummer en og fire i grunnserien som gjør opp om finaleplass. Det skilte 24 poeng mellom dem selv om Storhamar måtte tåle en poengstraff.
- Fredag skal Stavanger Oilers og Frisk Asker møtes til andre kamp. Oilers vant det første oppgjøret 6-0.