Børsene i Asia stiger for tredje dag på rad.
Slik ser det ut på noen utvalgte indekser i Asia rett før klokken 6.15 norsk tid:
- Hang Seng i Hongkong er opp 1,38 prosent
- Nikkei i Tokyo stiger 2,25 prosent
- Shanghai Composite er opp 0,53 prosent
- Kospi i Seoul stiger 1,93 prosent
- FTSE Straits Times i Singapore faller 0,02 prosent
- Nifty 50 i Mumbai er opp 0,30 prosent
Børsen i Tokyo nådde før lunsj lokal tid et nytt toppnivå på 59.569,25 poeng (intradag). Utviklingen følger etter nye rekorder på Wall Street onsdag kveld, der både den brede S&P 500-indeksen og teknologiindeksen Nasdaq satte nye rekorder.
Les også
Advarer om børsfall ved fredsavtale
Bedre enn ventet
Fra Kina har det kommet BNP-tall som viser at landets økonomi vokste med 5 prosent i første kvartal.
Tallet overgikk markedets forventninger på 4,8 prosent, ifølge Financial Times. Oppgangen, som var bedre enn ventet av analytikerne, ble delvis drevet av forbedret industriproduksjon.
Samtidig falt veksten i detaljhandelen, som er en indikator på hvordan forbruket utviklet seg, mer enn ventet, skriver avisen. Denne kom inn på 1,7 prosent i mars, mens analytikernes prognoser i samme periode var på 2,4 prosent.
Varslet økonomisk bombekampanje
President Donald Trump fortsetter å insistere på at krigen i Midtøsten nærmer seg en slutt.
– Vi har slått dem militært, fullstendig, sa han i et forhåndsinnspilt intervju med Fox Business Networks som ble sendt onsdag, ifølge CNBC.
Trump la til at han trodde Iran hadde et sterkt ønske om å inngå en avtale.
Samtidig fortalte finansminister Scott Bessent journalister i Det hvite hus at USA planlegger å trappe opp den økonomiske krigføringen mot Iran, og iverksette den «økonomiske ekvivalenten» til en bombekampanje, skriver AP.
Det amerikanske finansdepartementet har sendt et brev til finansinstitusjoner i Kina, Honkong, De forente arabiske emirater og Oman der de truer med sekundære sanksjoner dersom landene fortsetter å gjøre forretninger med Iran, ifølge nyhetsbyrået.
Onsdag møtte Pakistans hærsjef Irans utenriksminister i håp om flere samtaler mellom USA og Iran før den pågående våpenhvilen avsluttes 21. april. Det skal også være diskusjon om en ny runde med forhandlinger mellom Washington og Teheran, ifølge CNBC, som siterer en ikke navngitt tjenestemann i Det hvite hus.
Publisert: 16.04.26 kl. 07:15
22 hours ago
2







English (US)