Norske Jannicke Mikkelsen klar for dager i verdensrommet

1 day ago 4


Oppskytningen startet nøyaktig etter planen, og romskipet er nå i rommet. Det har ennå ikke nådd opp nok hastighet til å være i bane.

Jannicke Mikkelsen rapporterer at alt er normalt med romfartøyet.

Etter ett og et halvt år med terping på prosedyrer og sjekklister er Jannicke Mikkelsen klar til å reise til verdensrommet. Hun skal være fartøysjef med ansvar for romskipet og besetning.

– Hvert eneste minutt av tiden min i romskipet følger en timeplan. Minutt for minutt, sier

«Fram 2»-romferden er en hyllest til ekspedisjonsskipet «Fram», som ble brukt av Fridtjof Nansen og Roald Amundsen på deres polarekspedisjoner. Romskipet «Dragon» skal bli det første bemannede romskipet som sirkulerer over både Nord- og Sydpolen.

en gruppe mennesker iført hvite dresser og hjelmer

Foto: HANDOUT / AFP / NTB

I løpet av turen skal de samle data til en rekke forskningsområder, blant annet rommedisin og forskning på bemannede romferder når vi skal videre til månen og Mars.

– Men det jeg gleder mest til som filmfotograf, er å kunne bidra til nordlysforskningen, og bringe nye data som det skal forskes på de neste 10–20 årene, sier Mikkelsen.

De siste timene blir brukt til å sammenligne og bekrefte opplysninger med hovedkontrollen. Men det er mye som skal klaffe før nattens oppskytning fra Florida.

– Våre utskytingsvinduer er primært avhengige av vær, at det er bra vær når vi skal skytes opp. Men også at det er godt vær på nødlandingsplassene, og der vi skal lande tre og en halv dag etter oppskyting, i Stillehavet utenfor Los Angeles.

Publisert 01.04.2025, kl. 03.46 Oppdatert 01.04.2025, kl. 03.53

Read Entire Article