Norsk og svensk politi skal jobbe side om side – ulike våpenregler skaper trøbbel

8 hours ago 3


Joakim Kristiansen, gruppesjef for politiet i Charlottenberg i Sverige, står utenfor den nye politistasjonen på grensa mellom Eda i Värmland og Eidskog i Innlandet, sammen med sin norske kollega Ola Flisnes.

Om drøyt to måneder flytter de inn på sin nye arbeidsplass.

Halve politistasjonen er i Sverige og den andre halvparten av bygget i Norge.

Riksgrensa er markert med en strek midt i lokalet.

– Vi blir mer slagkraftige ved å jobbe sammen om grensekriminalitet, og vi ser fram til å flytte inn i samme bygg, sier Flisnes.

Magnormoen politistasjon, felles politistasjon mellom Eda og Eidskog. Joakim Kristiansen fra politiet i Bergslagen og Ola Flisnes fra politiet i Innlandet

Norsk og svensk politi skal samarbeide om grensekriminalitet. – Ulike regler for bevæpning gjør at vi i politiet ikke kan krysse grensa sømløst, mens de kriminelle gjør det, sier Ola Flisnes og Joakim Kristiansen i politiet.

Foto: Reidar Gregersen / NRK

Men ulike regler for bevæpning skaper problemer. Politiet i Sverige bærer våpen, mens norsk politi gjør det vanligvis ikke.

Slik regelverket er nå, kan ikke svensk politi en gang gå over til den norske siden av bygget når de bærer våpen.

– Jeg må nok ta av meg våpenet for å hente meg kaffe, eller kanskje jeg kommer til å rope til Ola for å få den servert, sier Kristiansen og ler.

– Problematisk med ulike regler

– Ulike regler for bevæpning setter en demper på samarbeidet. Vi vil gjerne hjelpe til på norsk side, også operativt, men det går ikke. Det er ikke et tema for oss å ta av våpnene for å jobbe i Norge, sier Kristiansen.

Politiet i Sverige er bevæpnet.

Politiet i Sverige er bevæpnet med pistol.

Foto: Reidar Gregersen / NRK

Politiet på den nye felles norsk-svenske politistasjonen skal jobbe sammen om etterretning, forebygging, operativt og om etterforskning for å bekjempe alvorlig grensekriminalitet.

Grenseovergangen ved den felles politistasjonen er den nest mest trafikkerte grenseovergangen i Norge etter Svinesund.

I Innlandet er det også flest grenseoverganger i landet med 44 veier over grensa til Sverige.

  • Under koronapandemien ble det plutselig et stort behov for politi på grensa.

Men ideen om en felles politistasjon kom opp allerede i 2017. I 2021 kom klarsignalet etter at politidirektoratet hadde anbefalte en slik grensestasjon.

Midt på grensa ved Morokulien står den felles politistasjonen snart innflytningsklar.

Grenseløs kriminalitet

Bjarte Espe er visepolitimester i Innlandet politidistrikt, og han ser fram til at politistasjonen nå blir en realitet.

Bjarte Espe, visepolitimester ved Innlandet politidistrikt.

Bjarte Espe er visepolitimester i Innlandet politidistrikt.

Foto: Reidar Gregersen / NRK

Kriminaliteten er grenseløs, og vi ser at et tettere tverretatlig samarbeid på tvers av nasjonale grenser er nødvendig for å effektivt kunne bekjempe alvorlig grensekryssende kriminalitet, sier Espe.

Det er Tolletaten som har ansvaret for grensekontroll, mens politiet har ansvar for etterforskning av saker som Tolletaten eller politiet avdekker.

Visepolitimesteren er klar på at den største praktiske utfordringen i det operative grensesamarbeidet er bevæpningsspørsmålet.

Svenske polititjenestepersoner kan ikke bistå operativt på norsk side av grensen når norsk politi er ubevæpnet, og det gir mindre operativ politikraft i grensesamarbeidet på norsk side, sier Espe.

Han mener at samarbeidet fungerer godt innen etterretning og etterforskning, men tror at effekten av samarbeidet vil bli påvirket så lenge ikke bevæpningsspørsmålet er endelig avklart.

Jobber for en samarbeidsavtale

Politidirektoratet bekrefter at det pågår et arbeid mellom justisdepartementene i Norge og Sverige for å få på plass en politisamarbeidsavtale mellom de to landene.

Torgeir Haugen, seksjonsleder i Politidirektoratet.

Torgeir Haugen, seksjonssjef Politidirektoratet

Foto: Julia Marie Naglestad

Denne avtalen vil omfatte også et forsterket operativt samarbeid, og spørsmålet om bevæpning vil tas opp i den sammenheng, sier Torgeir Haugen, seksjonssjef Politidirektoratet (POD).

De vet ikke når en slik avtale kan være klar.

– Men generelt kan sies at et slikt arbeid vil kunne ta lang tid, sier Haugen.

Direktoratet bistår departementet med innspill til avtalen.

I en e-post til NRK skriver Magnus Buer i kommunikasjonsenheten i Justis- og beredskapsdepartementet dette:

«Vi forholder oss til de reglene for bevæpning som gjelder i henholdsvis Sverige og Norge. Politistasjonen vil i seg selv ikke påvirke disse reglene. Spørsmålet om bevæpning ved felles politiinnsatser er noe vi vil vurdere i vårt arbeid med å se på hvordan politisamarbeidet mellom Sverige og Norge kan bli enda tettere.»

  • Generell bevæpning har blitt mye diskutert de siste årene og flere fylkeslag i Høyre og Senterpartiet har endret mening om det:

Samarbeid over grensa

Norsk politi etablerte en midlertidig politistasjon på Morokulien rett ved grensa allerede i 2022, og da startet da et tettere operativt samarbeid med det svenske politiet.

Når Norge har midlertidig bevæpning åpner det også for at bevæpnet politi fra Sverige kan bistå i Norge i felles operasjoner etter Prümbeslutningen.

– Det er enklere å samarbeide når vi har like regler og kan jobbe på begge sider av grensa, sier Kristiansen.

Magnormoen politistasjon, felles politistasjon for Norge og Sverige.

Magnormoen politistasjon står klar i begynnelsen av mai. Den vil ha et areal på 1350 kvadratmeter og strekke seg over begge sider av grensen.

Foto: Reidar Gregersen / NRK

Han har ved flere anledninger vært på oppdrag på norsk side da det har vært midlertidig bevæpning i Norge.

Det operative samarbeidet er en utfordring for oss. Vi håper og tror at dette vil kunne løses gjennom regelverksendringer og et pågående arbeid med en bilateral avtale mellom Norge og Sverige innen politisamarbeid, sier Espe.

Han sier videre at en slik avtale vil være nasjonal og ikke kun gjelde samarbeidet ved den nye politistasjonen.

– Men en slik avtale vil være særlig viktig for oss som skal være samlokalisert og ha tett daglig samhandling, sier Espe.

Publisert 03.03.2025, kl. 09.21

Read Entire Article