Sentralbankens kjøp og salg av kroner vil innebære et netto kronesalg på 24 millioner per dag i desember.
Publisert:
Oppdatert for mindre enn 20 minutter siden
Norges Bank skal nettoselge 24 millioner kroner per dag i desember frem til 12. desember, ifølge en pressemelding.
I november nettosolgte sentralbanken også 24 millioner kroner per dag, mens den kjøpte kroner i de foregående månedene.
Les på E24+
Kvadsheim-tips: – Skikkelig gode fond
Norges Bank forklarer at valutahandlene er delt i to:
Sentralbanken skal selge 150 millioner kroner per dag på vegne av staten, handler som er knyttet til bruken av oljeinntekter over statsbudsjettet og til sparing i Oljefondet.
Norge har oljeinntekter i både kroner og annen valuta, og en del av disse blir hvert år brukt til å dekke et planlagt underskuddet planlagt underskudddet oljekorrigerte underskuddet på statsbudsjettet. Resten spares i Oljefondet.
Kroner til utbytte
Den andre delen innebærer at Norges Bank skal kjøpe 126 millioner kroner om dagen for å finansiere overføring av utbytte til staten.
Norges Bank vedtok i desember 2024 et utbytte på 30,1 milliarder kroner til staten, og finansieringen av dette gjøres ved å kjøpe kroner.
Netto vil dermed Norges Bank selge 24 millioner kroner per dag i desember.
Valutatransaksjonene er ikke det samme som valutaintervensjon, som betyr at sentralbanken selger eller kjøper kroner med mål om å påvirke kronekursen.

14 hours ago
1








English (US)