Norges Bank skal kjøpe 224 millioner kroner hver dag i mai

1 day ago 3


KRONEKJØPENE som Norges Bank gjør fordeles utover året for å påvirke markedene minst mulig, men kan av og til føre til utslag i kronekursen ved uventede eller store endringer.KRONEKJØPENE som Norges Bank gjør fordeles utover året for å påvirke markedene minst mulig, men kan av og til føre til utslag i kronekursen ved uventede eller store endringer. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Saken oppdateres

I april kuttet Norges Bank kjøpene betydelig til 174 millioner kroner hver dag, etter høye olje- og gasspriser som følge av krigen i Midtøsten.

Kronetransaksjonene dreier seg om veksling, fordi Norge har oljeinntekter i både kroner og annen valuta.

En del av disse blir hvert år brukt til å dekke et planlagt underskudd på statsbudsjettet i kroner. Resten spares i utenlandsk valuta i Oljefondet.

Hittil i år har kronen styrket seg 7–8 prosent mot både euro og dollar hittil i år. Over de siste fem årene har kronen likevel svekket seg betydelig.

Valutatransaksjonene er ikke det samme som valutaintervensjon, som betyr at sentralbanken selger eller kjøper kroner med mål om å påvirke kronekursen.

Les også

Kryptosjef før skattefrist: – Snakk om tid før det blir krevd inn

Les også

Spørsmål og svar om Norges Banks kronekjøp

Publisert: 30.04.26 kl. 10:00Oppdatert: 30.04.26 kl. 10:00

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article