Arild Monsen mener Norge må være forsiktig etter at de brøt løype-reglene i OL før herrestafetten.
- Norge må være forsiktige etter å ha brutt løype-reglene i OL, sier Arild Monsen.
- Finland har reagert kraftig på to hendelser fra Norges side.
- FIS har straffet Norge med færre løypevester til lagsprinten.
- Ekspert Devon Kershaw tar Norge i forsvar.
Hittil har Finland reagert kraftig på Norge og smørebiten to ganger i OL:
- Etter sprinten, som Johannes Høsflot Klæbo vant, protesterte Finlands olympiske komité mot Norge fordi de hadde fått tillatelse til å bruke en «klisterrulle» av FIS. Det hjelpemiddelet var ikke de andre nasjonene informert om at var lovlig.
- Etter herrenes stafettgull søndag, kom det frem at en norsk smører hadde oppholdt seg i klassiskløypa mens den var stengt før løpet. FIS har straffet Norge med å frata Norge en løypevest til lagsprinten onsdag – det vil si at en person mindre kan teste ski før løp.
Dette er kontroversen
Den store kontroversen i sprinten sist tirsdag handler om at Norge spurte FIS om de kunne bruke en såkalt klisterrulle underveis i konkurransen.
Nasjonene fikk til en viss grad lov til å preppe ski mellom heatene, men med noen begrensninger.
Flytende væske var heller ikke tillatt når lagene skulle preparere ski i smøresonen underveis i sprintkonkurransen. Men USA hadde med seg klisterfjerner på en flaske, innrømmet regelbrudd for selve flasken med flytende væske, men hevdet overfor NRK at den ble brukt til å rengjøre hendene til smørerne.
– FIS har selv innrømmet at de har gjort en feil, og dette har ført til en urettferdig konkurranse der to land har fått en urimelig fordel uten at de andre var klar over det. Slike handlinger er uakseptable, og det holder ikke bare å erkjenne feilen eller be om unnskyldning for å rette opp skaden som har oppstått, sier Marleena Valtasola, leder i det finske skiforbundet.
FIS har avvist Finlands protest fordi den kom for sent.
– Jeg har bare fått fortalt at det ikke sto noe om rullen, vi spurte og fikk lov. Det er litt synd at det blir sånn. Det som skjedde i går har Tord Hegdahl (smøresjef) tatt på seg. Han misset, sier Norge-trener Arild Monsen til VG.
– Jeg ser at vi må være forsiktige. Vi er den største - og kall det mektigste - nasjonen. Da vil vi bli fulgt med på. Vi må følge reglene. Vi er ikke ute etter å jobbe i gråsoner, så jeg håper ikke det blir flere slike.
– Hvordan merker du de finske reaksjonene?
– Nei, jeg merker ikke det. Jeg har et veldig godt vennskap med de finske trenerne.
– Iivo Niskanen var kritisk til Norge?
– Han var det, og det får han stå for. Jeg har ikke noe kommentar til det Iivo sa.
– Norge har det doble og triple i smørebudsjett sammenlignet med flere andre nasjoner, utenom Sverige. Hvorfor er det da Norge som bommer på dette?
– Det er ikke godt å si. Jeg tror ikke det har noe med penger å gjøre. At vi tabber oss ut på en åpningstid, har ikke noe med penger å gjøre. Men det der har jeg ikke noe ytterligere kommentar om, svarer Monsen.
VG fikk forrige sesong opplyst at Norge hadde 10 millioner i smørebudsjett og Sverige 9,5 millioner. Østerrike oppga da 5,5 mill., Frankrike 4 mill. og Italia 2,9 mill. til sammenligning.
– Hva slags praktisk betydning har straffen?
– Ingenting. Det går greit.
– Det er ikke en straff som svir?
– Nei.
Devon Kershaw, tidligere kanadisk storløper og ekspert for HBO Max, tar Norge i forsvar.
– Jeg tror folk må ta ned temperaturen litt. De har endret åpningstiden på løypa mange ganger og FIS gjør en kjempejobb med å spare snøen så godt som mulig. Jeg synes det er fint at Arild blir spurt om Norges forskjell på utstyrssiden mot alle andre land, men at en var i løypa noen minutter mens det var stengt ... Sånne ting skjer, sier Kershaw til VG.
– Norges feil med åpningstiden er litt pinlig. Men det har vært store endringer på dem. Det ser dårlig ut, men det er ikke noe stor greie. Jeg synes Finland har reagert litt i overkant, jeg vet ikke hva de håper å oppnå.
Norge har tatt ut Astrid Øyre Slind og Julie Bjervig Drivenes samt Einar Hedegart og Johannes Høsflot Klæbo til lagsprinten onsdag.

4 days ago
14








English (US)