Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_eb467119cd21d615005bf1da85b4a6e3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Norge er ikke lenger en «cognac-nasjon» - NorwayToday

Norge er ikke lenger en «cognac-nasjon»

5 days ago 20


Tollsatser og økte levekostnader rammer cognacmarkedet. I Norge har salget av cognac falt jevt og trutt de siste 20 årene.

 Cognac-salget i Norge har falt fra en høyde på rundt 2,17 millioner liter i året i 2007. Foto: CHRISTOPHE ARCHAMBAULT / AFP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

– Norge var en cognacdrikkende nasjon, det er vi ikke på samme måte lenger, sier Morten Hofseth-Olsen, kommersiell direktør for brennevin og øl ved Palmer Group, som importerer cognac fra Chateau Montifaud til Norge.

Nordmenn var tidligere i verdenstoppen når det gjaldt forbruk av cognac, men druebrennevinet fra det franske Cognac-området har opplevd betydelig redusert etterspørsel både i Norge og internasjonalt.

Cognac-salget i Norge har falt fra en høyde på rundt 2,17 millioner liter i året i 2007, til rundt 670.000 liter i 2025.

Les på E24+

Slik blir du rik

 Druer høstes på en Chateau Montifaud-vingård. Palmer Spirits AS importerer cognac fra vingården til Norge. Foto: CHRISTOPHE ARCHAMBAULT / AFP / NTB

Nedgangen kommer etter et skifte bort fra alkohol, kombinert med et press på levekostnader.

– Tradisjonen med å drikke cognac og kaffe etter et måltid er det mange som har sluttet med, drikkevanene våre har rett og slett endret seg, sier Hofseth-Olsen til E24.

Idar Sørensen, produktsjef for brennevin ved Vinmonopolet, peker på at cognac ofte blir sett på som en drink folk inntar etter måltider eller ved spesielle anledninger, mest for et eldre publikum.

Dette gjør det mindre attraktivt å drikke i mer uformelle settinger.

– Forbrukernes smak endres hele tiden, og nedgang i salg for enkelte brennevinstyper kan vare over lengre tid før det eventuelt snur seg. Et godt eksempel er den store nedgangen i whiskysalget på 80-tallet og hvordan det tok cirka 20 år å snu trenden, sier han.

– Mange velger nå andre typer brennevin enn cognac, som «premium» tequila og whisky. Disse oppfattes som mer moderne og allsidige, særlig blant konsumenter som er nye i brennevinskategorien.

Tollkrig

Internasjonalt har industrien hatt det laveste antallet forsendelser siden 2009, ifølge BNIC, en bransjeorganisasjon, skriver Bloomberg. Det årlige forbruket vil falle med rundt 2 prosent frem til 2029, ifølge datasporeren IWSR.

Tollsatser fra USA og Kina, som sammen står for mer enn halvparten av det totale forbruket, har forverret nedgangen, ifølge Bloomberg.

Kina strammet i fjor inn på europeisk cognac ved å innføre toll eller krav om minimumspriser på cognac, samtidig som USA i fjor innførte 15 prosent toll på europeisk vin og brennevin – inkludert cognac.

For å redusere produksjonen og øke etterspørselen har produsentene for første gang siden 90-tallet rykket opp vinstokker, ifølge Bloomberg.

Industrien er hovedsakelig kontrollert av fire blandingshus, som til sammen kontrollerer 90 prosent av markedet. Disse kjøper destillert vin fra små produsenter rundt om i regionen, som utgjør basisingrediensen, ifølge The New York Times.

Den reduserte etterspørselen kan skade en industri på 2,7 milliard euro, og som står for rundt 72.500 jobber, ifølge bransjeorganisasjonen BNIC.

Høyeste lagernivået på over ti år

Det er ikke bare cognacsalget som sliter. Spritprodusenter sitter på 22 milliarder dollar med usolgt sprit, som er det høyeste lagernivået på over ti år.

– Totalt ble det solgt 11,9 millioner liter brennevin, en nedgang på snaut fire prosent fra 2024, sier Sunniva Agnete Trøen, pressekontakt i Vinmonopolet.

Read Entire Article