Narve Gilje Nordås (26) mener han har en helt annen glede av idretten nå enn de siste mesterskapene.
- Narve Gilje Nordås vant sitt heat på 1500 meter foran verdensmester Josh Kerr med tiden 3.35,90.
- Nordås føler seg mer avslappet og fokusert enn i tidligere mesterskap.
- Ekspertene roser Nordås' prestasjon og mener han så sterke ut mentalt enn i fjor.
- Han vil ikke kommentere hva han synes om opplegget til forbundet.
– Jeg tok ikke lett på dette, og tror det var lurt. Jeg tenkte at dette var mitt siste løp i karrieren. Det skal jeg gjøre i morgen også (semifinale) og forhåpentligvis på onsdag (finale), sier Nordås til VG.
Mens Håkon Moe Berg og Jakob Asserson Ingebrigtsen røk ut av sine VM-forsøk på 1500 meter, vant Nordås heatet sitt foran regjerende verdensmester Josh Kerr med tiden 3.35,90.
- Stor oversikt over VM i friidrett: Program og sendeskjema
Ekspertisen jublet for det Nordås viste:
– Fantastisk løping av Narve, sa NRK-kommentator Jann Post.
– Utrolig artig å se Narve i denne utgaven. Jeg satt med en følelse i fjor at Narve sprang mange løp der han ikke var i nærheten av å få ut potensialet sitt. Her er det en helt annen utgave av Narve, kanskje først og fremst mentalt, sa Rodal.
– En Narve Gilje Nordås med selvtillit, er en farlig Narve Gilje Nordås, sa Post.
Disse er klare for semifinalen
Heat 1: Narve Gilje Nordås (Vinnertid 3.35,90), Josh Kerr, Ethan Strand, Federico Riva, Stefan Nillessen og Tshepo Tshite.
Heat 2: Pietro Arese (Vinnertid 3.40,91), Isaac Nader, Niels Laros, Reynold Cheruiyot, Ruben Verheyden, Foster Malleck. 11. plass: Håkon Moe Berg (71 hundredeler bak avansement)
Heat 3: Cole Hocker (Vinnertid 3.41,88), Robert Farken, Neil Gourley, Timothy Cheruiyot, Adrián Ben og Raphael Pallitsch
Heat 4: Jake Wightman (Vinnertid 3.36,90), José Carlos Pinto, Jonah Koech, Romain Mornet, Samuel Pihlström og Andrew Coscoran. 8. plass: Jakob Ingebrigtsen (52 hundredeler bak avansement)
Konfrontert med dommen, sier Nordås seg enig:
– Det kan stemme, det. Det har vært litt mindre fokus på andre ting, jeg merker at det er mer igjen på tanken til å fokusere på å holde folk bak seg i løpet.
De siste årene har det vært mye støy rundt Narve Gilje Nordås. Han trenes av Gjert Ingebrigtsen som ikke får akkrediteringer til mesterskap av forbundet og er i konflikt med løpersønnene Henrik, Filip og Jakob.
Nordås fikk sitt store gjennombrudd i 2023, toppet med VM-bronse bak Kerr og Ingebrigtsen i Budapest. Men i fjor ble både EM i Roma og OL i Paris en nedtur.
Fredag påpekte Øystein Jarlsbo, medieansvarlig for den norske VM-troppen, at Nordås brøt regelverket til forbundet da han nektet å stille på pressetreff før mesterskapet.
Etter søndagens forsøk så det ut som at de «skværet opp» og ga hverandre en vennskapelig knoke i kjelleren under den store stadion i Tokyo.
– Den beslutningen (å droppe media) tok jeg hundre prosent selv, sier Nordås.
– Føler du mer idrettsglede inn i dette mesterskapet enn før, spør Aftenposten.
– Ja, veldig. Det er første gang på lenge at det er løpet som står i hovedfokus. Det er det jeg tenker på og gleder meg til på bussen på vei til stadion. Jeg tenker ikke på hva jeg skal si etterpå og hva jeg skal ikke si, hva som står i media, og ditt og datt.
– Jeg har ikke den klumpen i magen som jeg har hatt de siste mesterskapene. Det er befriende. Jeg kjenner at skuldrene er mer senket.
Nordås har vært åpen om at han synes all bråk og kontroverser rundt ham og treneren har vært ubehagelig.
Dette mener han er den viktigste læringen fra tidligere mesterskap:
– Å ha fokus der fokuset skal være. Det er ikke alle kamper du kan ta der og da, og noen kamper er ikke vits i å ta i det hele tatt. Å håndtere ting internt er nok det beste for det meste, sier Nordås.
Han ville ikke prate med media før forsøksheatet for han fryktet det kunne påvirke konsentrasjonen på løping.
– Det var jo nettopp det. Du kan si «ingen kommentar» og nekte å kommentere noe, men plutselig stiller dere spørsmål og jeg har et svakt øyeblikk og har et sleivete utspill. Så blir det blåst opp stort, så holder vi det gående frem og tilbake med aviskommentatorer og «han mener det og han andre mener det». Så er vi i gang.
– Det var for å unngå noe sånn.
– Men det ble litt støy fredag likevel, hvordan opplevde du det?
– Jeg prøvde å stenge det ute så godt jeg kunne. Jeg føler jeg klarte det bra. Jeg svarte ikke på noe og holdt det nede.
Ettersom Gjert Ingebrigtsen ikke fikk akkreditering og har reist hjem, følges Norges gjenværende håp på 1500 meter opp av sportssjef Erlend Slokvik
– Hvordan synes du opplegget fra forbundet har vært?
– Jeg ønsker ikke å kommentere det nå, men jeg har gode folk rundt meg i forbundet. Jeg har fysioterapeuter, leger og folk som vil følger meg opp og vil meg mitt beste. Jeg føler meg ivaretatt.
På Dagbladets spørsmål om han frykter regelbruddet ved å droppe pressetreff vil føre til konsekvenser, svarer han:
– Jeg ønsker ikke å kommentere det nå. Det får vi ta når den tid kommer. Jeg tror ingen er tjent med å begynne og snakke om kontrakter, straff og konsekvenser nå. Nå er det springing som gjelder. Jeg tror alle er enige i det.
VG kunne i vår avsløre at Gjert Ingebrigtsen har utvidet treningsgruppen til Narve Gilje Nordås og Per Svela med José Carlos Pinto fra Portugal og Kieran Lumb fra Canada. De kaller seg «Vikings Athletics».
Sammen har de ladet opp til VM en times tid utenfor Tokyo. Pinto gikk også videre til semifinale, mens Lumb kom sist etter fall.
– Jeg har folk rundt meg som vil meg mitt beste. Det er gode folk som jeg trives godt i lag med, sier Nordås.
Han røper beskjeden fra Gjert Ingebrigtsen før forsøket:
«Du har aldri vært sterkere enn dette. Jeg ser at du er bedre enn noen gang. Hold på det»
PS! Les om Pintos irritasjon over behandlingen av Gjert Ingebrigtsen her.
PS2! Les om Jakob Ingebrigtsen tanker etter skuffelsen på 1500 meter her.