– Det er helt sykt hvor mye det «get me going». Jeg blir kjempekåt av det.
«Nora» tennes av tanken på at den hun ligger med blir seksuelt tilfredsstilt av andre. Hun liker også tanken på at noen hun har følelser for ser på porno når hun ikke er til stede.
Sjalusien og mangelen på kontroll gjør noe med henne.
– Det gjorde meg veldig forvirra, sier «Nora».
– Det gjorde meg veldig forvirra, sier «Nora».
Lenge trodde «Nora» at noe var feil med henne.
– Er det bare meg? Er jeg normal? Hva er det som har gått galt i hodet mitt som gjør at dette er en greie?, spurte hun seg.
– Ta mer plass i senga
«Nora» heter egentlig noe annet, men ønsker ikke å stå frem med navn.
– Jeg er redd for å bli dømt, sier hun, og legger til at hun særlig er redd for at potensielle arbeidsgivere skal danne seg et bilde av henne.
Da hun fant ut av dette, holdt hun det hemmelig.
Da hun fant ut av dette, holdt hun det hemmelig.
Nora mener det bør bli mindre tabu å snakke om seksuelle preferanser, og håper noen en dag leser dette og skjønner at de ikke er alene.
For det var først da Nora begynte å gjøre research at hun forsto at det ikke var noe galt med henne.
Da begynte hun å godta at hun hadde et annet tenningsmønster enn de fleste, og hun kunne utforske sin egen seksualitet mer.
Det var ikke noe feil med henne. Og hun var ikke den eneste.
– Jeg visste ikke at det var en fetisj. Det var lettende. Det var veldig deilig å få en bekreftelse på at jeg ikke var alene, sier Nora.
– Det er veldig behagelig å være så komfortabel i seg selv at du vet akkurat hva som gjør det for deg, sier hun.
– Det er veldig behagelig å være så komfortabel i seg selv at du vet akkurat hva som gjør det for deg, sier hun.
Nora tror kvinner i mindre grad utforsker sine egne seksuelle preferanser enn menn.
– Jeg tror at jenter er mye mer der for å tilfredsstille mannen. Jeg synes gutter generelt er litt egoistiske i senga. Jenter er mer beskjedne, og derfor har kanskje gutter fått lov til å utforske sin greie.
Hun råder kvinner til å «ta mer plass i senga».
– Vær tøff og spør om de kan tilfredsstille deg på den måten du vil bli tilfredsstilt. Det er jo helt euforisk å ha sex, så utnytt det til det maksimale. Du må tørre å finne din greie.
Tenningsmønster
I aldersgruppen 18–49 svarer 4 av 10 menn «ja» på spørsmål om de har en fetisj.
Kun 1 av 10 kvinner svarer det samme, viser en undersøkelse Norstat har gjort for NRK.
Hege Blom Sørgjerd, sexolog i Aleris, tror det kan handle om at kvinner ikke alltid er like kjent med eget tenningsmønster.
– Generelt er det forskjeller mellom kvinner og menn når det gjelder hva som skaper seksuell lyst.
– Noen tør ikke å vise åpenhet ovenfor partner og oppnår ikke et tilfredsstillende seksualliv, men ender opp med å få manglende lyst på grunn av kjedsomhet, sier Sørgjerd.
– Noen tør ikke å vise åpenhet ovenfor partner og oppnår ikke et tilfredsstillende seksualliv, men ender opp med å få manglende lyst på grunn av kjedsomhet, sier Sørgjerd.
Sørgjerd sier at manglende lyst gjerne gjør det vanskeligere å utvikle fantasier eller fetisjer.
Undersøkelsen viser at BDSM og det å «bli bundet opp» er de vanligste fetisjene hos kvinner.
Hos menn er det «føtter». Noen menn oppgir også «dominans» og bekledning, som lakk, lær og lateks.
Sørgjerd sier at de som er mer seksuelt aktive bruker fantasier mer, og at menn fantaserer mer enn kvinner mens de ivaretar sin egen seksualitet gjennom onani.
Her ser du et utvalg av svarene som kom inn da @nrknyheter spurte følgerne sine på Instagram om de har en fetisj.
Her ser du et utvalg av svarene som kom inn da @nrknyheter spurte følgerne sine på Instagram om de har en fetisj.
– Avhengig av det
Nora sier hun må ha følelser for den hun ligger med dersom hun skal bli tent av å være sjalu.
Har hun ikke følelser for personen, bryr hun seg heller ikke om at personen, i fantasien, gjør noe seksuelt med andre.
– Og siden det er det som gjør det sånn for meg, gjør det også at jeg er litt avhengig av det hvis jeg skal være med en person resten av livet.
Nora liker å ha telefon-sex. Da kan hun leke med tanken på å ikke ha kontroll over hva den andre faktisk gjør.
Nora liker å ha telefon-sex. Da kan hun leke med tanken på å ikke ha kontroll over hva den andre faktisk gjør.
Nora liker ikke tanken på at en hun har følelser for er med andre med mindre hun er tent.
– Jeg er jo sjalu som alle andre personer hvis det skulle skje noe upassende. Men så er det liksom akkurat i den settingen hvor jeg ikke er sånn, da.
Når hun er ferdig tilfredsstilt vil hun ha bekreftelse på at det som ble sagt ikke er sant.
– Det er fint å ha noe som virkelig får deg i gang, sier Nora.
– Det er fint å ha noe som virkelig får deg i gang, sier Nora.
Det kan også være skummelt å fortelle til en sexpartner at dette er noe hun tenner på.
Likevel har fetisjen som regel bare gitt henne masse nytelse.
– Det er en helt annen type kåthet. Jeg nyter det 100 ganger mer om det er i bildet.
Skammen
Mange sexolog Sørgjerd møter synes det er uproblematisk å fortelle om egen seksualitet, mens andre kjenner på skam.
– Noen har tanker om at de selv er perverse eller spør: «Er jeg den eneste?». Hos de som har fetisjer de skammer seg over kan følelsen av å være annerledes eller feil bli stor.
Sørgjerd mener at tabu og skam har forårsaket manglende språk for seksualitet og dermed skapt problemer med psykisk helse.
– Det kan være et problem dersom man ikke aksepterer tenningsmønsteret sitt og ikke klarer å forholde seg til det. Det kan bli vanskelig for den enkelte og videre føre til at potensielle partnere og relasjoner holdes på avstand.
– Freud mente at hos alle friske kan man finne noen form for seksuell oppførsel som kan kalles pervers, sammenlignet med normal seksualitet.
– Freud mente at hos alle friske kan man finne noen form for seksuell oppførsel som kan kalles pervers, sammenlignet med normal seksualitet.
Sørgjerd sier at det å få hjelp til å sortere tanker og følelser rundt seksualitet kan bidra til aksept for det «uvanlige».
– Så finnes det ulike foreninger i seksuelle subkulturer der det er rom for å uttrykke fetisjer sammen med andre likesinnede, i miljøer som ikke fordømmer, men inkluderer felles seksuell interesse. Her kan det oppleves trygt å vise frem til andre hvordan eget uttrykk ser ut.
- I NRK-podkasten «Spør for en venn» spør gutt (19) om hvordan han skal gå frem for å fortelle om egen fetisj til partneren sin:
Kan du skape deg en fetisj?
– Å skape en fetisj kan la seg gjøre, gjennom å se nærmere på hva som skjer når du opplever seksuell tenning og lyst. Hva slags seksuelle handlinger gjør deg opphisset og hva øker lysten? Mange nyter fetisj som et krydder i sexlivet sitt, og rollespill kan være en måte å leke med for eksempel makt og dominans på, sier sexologen.
Mye handler om å bruke sansene. Syn, hørsel og berøring. Tørre å «gå inn i sitt erotiske rom».
– Om ikke alle kan hevdes å ha en fetisj, har de fleste det som kan omtales som fetisjistiske trekk fordi enkelte signaler får oss til å tenne lettere enn andre, sier Sørgjerd.
Publisert 06.04.2025, kl. 21.03