Nekter for å ha tilbudt 25.000 kroner for å skyte Jonas i knærne

3 hours ago 2


 PrivatDREPT: Jonas Aarseth Henriksen ble drept i august 2023 etter å ha opplevd omfattende hærverk og trusler. Foto: Privat

– Jeg har aldri sagt det, sier den tiltalte Noresund-mannen i retten tirsdag.

Av: Ole Løkkevik og Tor-Erling Thømt Ruud

Bistandsadvokat Marijana Lozic konfronterte Noresund-mannen som er tiltalt for å bestille drapet på Jonas Aarseth Henriksen, i Ringerike tingrett i Hønefoss tirsdag.

Hun tok opp opplysninger fra politiavhør der Hønefoss-mannen, som er tiltalt for medvirkning til drap, har hevdet at Noresund-mannen tilbød 25.000 kroner for å skyte Henriksen i knærne.

– Vi har sleivprata mye. Vi har vært en gjeng med idioter. Dessverre. Det har blitt sagt mye rart i mange settinger, vi har vært sånn i alle år, sier mannen og avviser påstanden.

  • Spørsmål? Krimpodden svarer deg nederst i saken!
 Ole Berg-Rusten / NTBFamiliens bistandsadvokat Marijana Lozic i Ringerike tingrett. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Noresund-mannen er tiltalt for å bestille drapet mot Jonas Aarseth Henriksen.

Les også: Familien til Jonas: –⁠ Ubeskrivelig vondt

Han nekter for å ha bestilt et drap og hevder bestillingen kun gjaldt grov vold mot Henriksen ved «å slå ham i beinet med et brekkjern».

Hønefoss-mannen skal forklare seg i retten senere tirsdag.

Dette er de fire tiltalte

Rena-mannen (29)

Torsdag 17. august 2023 litt før klokken 09 skjøt han fire skudd mot Henriksen med en 22-kaliber pistol. To skudd traff Henriksen i ryggen.

Han erkjenner straffskyld for forsettlig drap, men nekter for at drapet var planlagt og hevder Henriksen kun skulle skades.

Noresund-mannen (34)

Han har ifølge tiltalen planlagt selve drapet over lengre tid og gitt noen i oppdrag å gjennomføre det.

Han nekter for å ha planlagt et drap, men innrømmer å ha bestilt grov vold mot Henriksen.

Hønefoss-mannen (33)

Tiltalt for å ha oppbevart drapsvåpenet, slipt bort serienummeret og gjort tilpasninger slik at det var mulig å montere en lyddemper, før han overleverte både våpen og ammunisjon til skytteren.

Han nekter straffskyld for medvirkning til drap og hevder pistolen skulle brukes til skadeverk.

Elverum-mannen (31)

Han kjørte ifølge tiltalen skytteren til flere møter med oppdragsgiveren og mannen som oppbevarte og overleverte våpenet i forkant av drapet.

Han nekter straffskyld for medvirkning til drap.

Henriksen ble 17. august 2023 funnet skutt og drept ved en hytte i Nes i Ringerike kommune. I tiden opp til drapet hadde han opplevd flere skremmende hendelser som vold, trusler og hærverk.

Totalt fire menn i alderen 29 til 34 år står nå tiltalt for drap eller medvirkning til drap i rettssaken som startet forrige uke.

 Privat / Endre Alsaker-Nøstdahl / VGÅSTEDET: Det var ved denne hytta Jonas Aarseth Henriksen ble funnet drept. Foto: Privat / Endre Alsaker-Nøstdahl / VG

Fra starten av juni til slutten av juli 2023, oppbevarte Hønefoss-mannen drapsvåpenet – en 22 kaliber-pistol – ifølge tiltalen. Hønefoss-mannen skal da ha slipt bort serienummeret på pistolen og gjort tilpasninger for å kunne sette på en lyddemper.

Drøye tre uker før drapet ga Hønefoss-mannen pistolen videre til Rena-mannen, som har innrømmet å ha skutt og drepte Henriksen. Han har samtidig nektet for at det var planlagt å drepe.

Hønefoss-mannen nekter for å ha medvirket til drap.

Han hevder, som de andre tiltalte, at pistolen kun skulle brukes til skadeverk ved å skyte hull i dekkene på Jonas’ lastebil «Hulken».

Hønefoss-mannen er også tiltalt for en rekke skadeverk mot Henriksen, noe han har erkjent straffskyld og delvis straffskyld for under første dagen i retten.

Les også: Innrømmet drapet: –⁠ Aldri meningen at han skulle dø

Read Entire Article