Nato-vedtak: Norge får ansvar for et av Natos luftforsvarssentre

2 hours ago 4


Vedtaket ble fattet på Natos forsvarsministermøte torsdag.

Nato skal etablere et luftoperasjonssenter for nordområdene, og nå blir Norge vertsnasjon.

– Som kjent i media har Norge fremmet et tilbud til NATO om å etablere et regionalt luftoperasjonssenter i Norge, i tråd med råd fra de nordiske forsvarssjefene. Jeg kan nå bekrefte at det er enighet i NATO om at Norge skal få ansvaret for å bygge opp et tredje regionalt NATO-luftoperasjonssenter, sier Sandvik.

Ikke bestemt lokasjon

Bodø, Rygge og Ørland ble i desember sett på som aktuelle lokaliteter for det nye senteret.

En ny Nato-base i Norge kan bety flere hundre arbeidsplasser.

Avgjørelsen om plasseringen av den nye basen forventes å komme i løpet av første halvår av 2025.

Forsvarets operative hovedkvarter i Bodø har tidligere uttalt at de forbereder seg på muligheten for å huse det nye senteret.

Nato har tidligere vist økt interesse for Bodø, med flere besøk fra delegasjoner.

I desember erfarte NRK at regjeringen bestemte at Bodø er Norges alternativ, dersom Nato velger å plassere et slikt senter i Norge.

– Det pågår et arbeid knyttet til lokasjon, som vil besluttes på et senere tidspunkt i dialog med NATO.

Det er et såkalt «Combined Air Operations Centre (CAOC)» som skal etableres for å støtte Natos kommandosenter i Norfolk, USA.

Det er ikke avklart hvor i Norge senteret skal ligge.

Hører hjemme i nord

Ordfører i Bodø, Odd Emil Ingebrigtsen, har lenge jobbet hardt for å prøve å overbevise de som bestemmer om at byen hans er best egnet.

– Vi mener det er helt naturlig at et sånt senter hører hjemme i nord og tilknyttet FOH, sa han da han var i Belgia for å prøve å slå av en prat med den nye Nato-sjefen.

Publisert 13.02.2025, kl. 15.29 Oppdatert 13.02.2025, kl. 15.44

Read Entire Article