Musks budsjettkutt stanser redning av ukrainske barn

6 hours ago 3


 Kevin Lamarque / Reuters / NTB Foto: Kevin Lamarque / Reuters / NTB

Elon Musks massive kutt i USAs statsbudsjett har rammet et forskere som sporer opp ukrainske barn bortført av Russland.

Lørdag 15. mars kl. 11:43

En gjeng forskere fra Yale University's Humanitarian Research Lab har hjulpet til med å spore hundrevis av ukrainske barn bortført av russiske styrker.

Men nå ser universitetet seg nødt til legge ned arbeidet etter at Elon Musks effektiviseringsavdeling DOGE har kuttet finansieringen.

– Forskerne ble nylig varslet om at statlig finansiering av deres arbeid i Ukraina er avsluttet, bekreftet universitetets talsperson.

 CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH / EPA / NTBFoto: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH / EPA / NTB

Gruppen har brukt åpne kilder og teknologi for å spore opp savnede barn og delt funnene sine med ukrainske myndigheter for å hjelpe med å få barna hjem igjen.

Ifølge ukrainske myndigheter har nesten 20.000 barn blitt bortført av Russland siden fullskalainvasjonen startet i 2022.

Del av større budsjettkutt

Kuttene kommer som en del av Musks arbeid i DOGE (Department of Government Efficiency), som ble opprettet av president Donald Trump i januar.

Musk har siden da kuttet milliarder fra USAs statsbudsjett og utenlandshjelp.

Dette har tvunget viktige prosjekter over hele verden til å stenge på grunn av manglende finansiering, inkludert store initiativer som bekjemper malaria og AIDS i Afrika og prosjekter som gir tilgang til vann i utviklingsland.

Nylig ble et budsjettforslag som sikrer drift av statsapparatet frem til september godkjent i Senatet, men demokratene har vært svært kritiske til forslaget. De mener det vil bane vei for flere offentlige kutt i regi av Donald Trump og Musks DOGE.

Les også: Budsjettforslag godkjent i Senatet – unngår nedstengning

Arrestordre på Putin

En rekke detaljerte rapporter fra etterretningseksperter de siste tre årene har beskrevet hvordan barn har blitt kidnappet av russiske tropper fra okkuperte ukrainske territorier og transportert over grensen.

I minst ett tilfelle ble også et russiske presidentfly benyttet, har Reuters rapportert.

 SERGEY KOZLOV / EPA / NTBUkrainske barn undervises i underjordiske klasserom i Kharkiv som følge av russiske luftangrep. Foto: SERGEY KOZLOV / EPA / NTB

Når de ankommer Russland, blir de plassert i et nettverk av leirer og fosterhjem, og gjennomgår «omskoleringsprosjekter» designet for å fjerne deres ukrainske identitet. Mange blir deretter plassert i russiske familier.

Detaljene om disse massebortføringene er en del av Den internasjonale straffedomstolens arrestordre mot Russlands president Vladimir Putin og hans barneombud Maria Lvova-Belova.

Arrestordren ble utstedt i mars 2023 for krigsforbrytelser.

Bilde av Vladimir PutinVladimir Putin

Russlands president

Bilde av Maria Lvova-BelovaMaria Lvova-Belova

Russisk barneombud

Storbritannia har også innført sanksjoner mot personer som er identifisert som «gjerningsmenn bak Russlands tvangsmessige deportasjon og hjernevasking av ukrainske barn».

Bilde av David Lammy David Lammy

Tidligere britisk utenriksminister

Da tiltaket ble kunngjort sent i 2024, beskrev daværende utenriksminister David Lammy bortføringene som «et systematisk forsøk på å utslette ukrainsk kulturell og nasjonal identitet».

Les også: Ukrainske barn frigitt: Forteller om forholdene i leirer

Tusenvis fortsatt savnet

Initiativet Bring Kids Back har så langt sett 1243 barn returnert fra deportasjon, tvangsoverføringer eller midlertidig okkuperte territorier.

Syv av dem ble reddet ut av okkuperte områder forrige uke, ifølge organisasjonen. Den yngste av barna var syv år.

Aktivister har påpekt at det fortsatt er tusenvis av barn som er adskilt fra familiene sine.

De har oppfordret USA til å inkludere tilbakeføring av ukrainske barn i mulig fremtidig fredsavtale.

Read Entire Article