Johan Lothe beskriver Betew som nyforelsket og positiv før drapet.
Fredag 18. april kl. 19:13Metkel Betew, mest kjent som en av flere bak Nokas-ranet i 2004, ble funnet skutt og drept i et skogholt i et rolig boligstrøk på Oppsal i Oslo skjærtorsdag.
Johan Lothe hadde jevnlig kontakt med Betew. Han leder Wayback Oslo, en organisasjon som hjelper innsatte tilbake til samfunnet. Lothe møtte Betew rett før påskeferien.
– Dette er et kjempesjokk. Jeg tenker over om det er noe jeg burde lagt merke til, men det er det ikke. Han har bare stått stødigere i seg selv den siste tiden.
De to hadde en nær relasjon, og prøvde å møtes en gang i uken.
Lothe forteller at han virket fornøyd med livet, og at Betew nylig hadde fått seg en kjæreste.
– Han var forelsket og positiv de siste ukene.
Lothe har hatt kontakt med den nye kjæresten i dag, som har sagt til ham at hun er helt knust etter beskjeden om at Betew er død.
Lothe forteller videre at overgangen fra fengsel til hverdagen har vært vanskelig for Betew, men at han nå hadde det bra. Han minnes tilbake til deres siste samtale:
– Da snakket vi om hvordan det er å ha venner, og om livet og hvordan det er å være løslatt. Det er en vanskelig overgang, fra fengsel til samfunnet.
Samtidig følte Lothe at han bare klarte seg bedre og bedre.
– Han var en omtenksom fyr, som brydde seg mye om de rundt seg. Men som med alle som har sonet og vært i fengsel så lenge som han så er det vanskelig å få nye venner. Da vennen hans Schumann døde, gikk det hardt innpå ham.
Ingen er pågrepet for drapet, men det er ikke fare for allmennheten, har politiet sagt.
Politiet ble varslet etter at folk hørte høye smell. De lokaliserte mannen like før klokken 23 med drone. Politiet har jobbet på stedet siden torsdag kveld.
Fredag morgen er fortsatt et stort område sperret av og politiet er på stedet for å etterforske.