Morten Abel: – Jeg har mistet mye

1 hour ago 2


  • Morten Abel er aktuell med nytt album «Full of Dreams» og er fornøyd med livet som 63-åring.
  • Han kombinerer musikk med malerkunst og har utstillinger.
  • Abel beskriver seg som «verdens kjedeligste fyr» og betror at han har kuttet ut alkohol.

Fredag ga Morten Abel ut albumet «Full of Dreams», soloplate nummer ti.

– Jeg har grublet på hva jeg leter etter. Jeg kaller det sannheten, sier Abel – som har lett seg fram til noen nye sanger på engelsk.

– Det er nå jeg prøver å følge ekstra lite med. Jeg svever på en sky, så jeg trenger hverken mer luft for å sveve enda høyere – eller torden og lyn og regn, som man også må regne med når man gir ut noe.

Abel er på Oslo-besøk for å snakke med presse. Iført caps, gullsneakers og fargerik strikkevest.

 Javad Parsa / NTBFoto: Javad Parsa / NTB

Han røper at han begynte å tenke på ny plate allerede mens han avsluttet arbeidet med «Full of Dreams». Flere låtskisser er klare, og han vil ivrig videre.

– Jeg må snu noen nye steiner. Man søker etter noe man ikke helt vet hva er, for å få en slags aha-opplevelse selv, et musikalsk gjennombrudd som jeg trenger for min egen del, for å holde spenningen oppe. Man har iblant lyst til å bryte ut av alle mønstre – og man gjør det, men bare til en viss grad, sier han:

– Jeg kunne ha lyst til å gjøre både jazz og country. Men i stedet føler jeg at jeg må elte på denne deigen, spikke på denne figuren, få det enda tøffere og mer groovy, for å komme enda nærmere sannheten i det jeg gjør.

Viktig å male

Han sammenligner det med kunsten – for Abel maler også og har utstillingen «Heads and Horses» hengende i et Oslo-galleri. Han er dessuten årets festivalkunstner for Bluesfestivalen på Notodden.

– Det er et utløp for meg. Å male har vært viktig for meg. Man utforsker, man vil komme til bunns i noe, sier Abel, og det er her han forteller at han tror det er sannheten han er på evig leit etter, når han skaper.

– Det handler om å finne den strengen, den vibrasjonen som gir deg selv noe. Jeg vil fortelle mye på en gang når jeg maler. Jeg kan bruke mye farger. Men så trår du noen skritt tilbake og ser at de skaper for mye støy. Da gjelder det å finne enkeltheten i det, slik det også handler om å ha luft og rom i musikken.

 Javad Parsa / NTBFoto: Javad Parsa / NTB

Morten Abel har to studioer hjemme i Stavanger. Et der han maler – og et innspillingsstudio sammen med Børge Fjordheim. Han forteller om hvordan han lytter til ny musikk på iTunes når han maler, mens det hjemme kun går i klassisk musikk («Jeg prøver å knekke Beethoven-koden»).

– Det er så fint! utbryter han med smil når han forteller om hvordan han har det i dag, 63 år gammel.

– Jeg er veldig fornøyd med livet nå. Når jeg zoomer litt ut, på mitt liv, mine omgivelser, ser jeg at jeg har et drømmeliv i dag, med alt jeg drømmer om. Men jeg har vært gjennom et annet liv for å få det slik, sier Abel og blir alvorlig:

– Det har kostet masse, både privat og profesjonelt. Jeg har tapt mye, mistet mye, for musikken har vært så altoverskuende. Jeg hater å innrømme det, men det har vært livet mitt.

Derfor er det ikke tilfeldig at Abel kan lene seg tilbake i stolen og nyte en viss suksess.

Men er han fornøyd og lykkelig?

– Jeg er jo ikke det! Men jeg kan koble ut kaoset i hjernen, ta et steg ut og minne meg om det fine livet jeg har. Så går jeg inn igjen, og der er det angst, det er nervøsitet, det er uro. Alt det er der fremdeles, selv om jeg har tatt store grep for å bli ren i hodet og sjelen. Jeg har kuttet ut alkohol og alt og blitt verdens kjedeligste fyr, men aldri hatt et så rikt liv.

Mangfoldig

Morten Abel har flere kunstutstillinger fremover. Han blir også å se som skuespiller i TV 2s påskekrim «Mord i Sogn». Mens teaterstykket «Spør i skogen. En desperat popkomedie» med en rekke av låtene hans, settes opp på ny til våren – nå på Rogaland teaters hovedscene.

 Thomas Andersen / TV 2 / TV 2 / NTBMorten Abel i «Allsang på grensen» i 2021. Foto: Thomas Andersen / TV 2 / TV 2 / NTB

Tidligere denne måneden rundet han av feiringen av suksessalbumet «I’ll comeback and Love You Forever» fra 2001. 25-årsfeiringen endte i DNB Arena i Stavanger foran over 5000. Nå planlegger han og bandet sommerturné til en rekke festivaler.

– Å stå på en scene er noe veldig spesielt, det er absolutt nerver fremdeles, men også en glede og en spenning.

– Ikke bekymret

Morten Abel er fascinert av hvordan en låt kommer til.

– Det kommer fra en klimpring av noe du selv synes er fint. Å skrive låter er en fantastisk ting, men det blir ikke lettere med årene, selv om man skulle tro det. Man føler fort at «dette har jeg gjort før», reflekterer han:

– Jeg tror alle låtskrivere søker mot det som de begynte med. Som overrasket dem følelsesmessig da de satt og spilte det. Men det nytter ikke å se tilbake, og tenke på «hvordan skrev jeg sanger før i tiden, når de ble så enkle og fengende?».

Men Morten Abel bekymrer seg ikke for at nye låter ikke vil komme til ham:

– Det vet jeg de gjør. Nå kjenner jeg at jeg har ideer og at det skjer ting i musikkverdenen som inspirerer meg. Lysten og driven har jeg ennå. Det er ikke noe mål å lage flere plater. Jeg gjør det fordi jeg har lyst. Kommer den dagen hvor det mangler, har jeg ingen problemer med det, sier han – og humrer godt:

– Da skal jeg male.

Read Entire Article